لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۰۸

افزایش صادرات غیرقانونی از آمریکا به ایران


در دو سال گذشته ۷۴ نفر به جرم صدور کالا به ایران در آمریکا دادگاهی شده اند. (عکس: AFP)

طبق گزارش دادستان های فدرال ایالات متحده، در سال ۲۰۰۸ بر تعداد صادرکنندگانی که قوانین امنیت ملی آمریکا را زیر پا گذاشته اند ۳۰ درصد افزوده شده است.


همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از قوه قضاییه آمریکا اعلام کرده است که از میان ۱۴۵ فرد و شرکتی که در یک سال گذشته به صدور محموله های غیرقانونی متهم شده اند، نزدیک به نیمی یا حدود ۴۳ درصد قصد صدور این محموله ها را به ایران و چین داشته اند.


سلاح های جنگی، تکنولوژی موشکی، دوربین های دید شب، و اسرار تجاری برخی از اقلامی هستند که به طور غیرقانونی صادر شده اند.



دین بوید، سخنگوی قوه قضاییه ایالات متحده،‌ در این باره به آسوشیتدپرس گفته است که در دو سال گذشته ۷۴ نفر به جرم صدور کالا به ایران و ۲۳ نفر به جرم صدور کالا به چین به دادگاه کشیده شده اند.


به گفته او علیه بیش از ۶۰ نفر نیز به جرم صدور اسلحه به مکزیک اعلام جرم شده است.



در همین زمینه دادستان های فدرال روز سه شنبه هفتم آبان ماه علیه سه نفر دیگر به جرم برنامه ریزی برای صدور تکنولوژی فضایی و تسلیحاتی به آکادمی تکنولوژی فضایی چین اعلام جرم کردند که برای دولت چین ماهواره می سازد.


این سه چینی به جرم برنامه ریزی برای ارسال فیبر کربن به چین به دادگاه فدرال در ایالت مینه سوتا فراخوانده شدند. از فیبر کربن می توان در ساخت موشک، ماهواره، سفینه فضایی و غنی سازی اورانیوم استفاده کرد.


در حال حاضر مسئله اصلی افزایش صادرات غیرمجازی است که به گفته دولت آمریکا در صورتی که به دست تروریست ها یا دشمنان بالقوه بیفتند می توانند خطرناک باشند.


مقامات ایالات متحده به ویژه نگران آن دسته از اقلام نظامی ظاهرا بی ضرری هستند که می توان از آنها در ساخت سلاح های کشتار جمعی استفاده کرد.


پاتریک روان، معاون دادستان کل آمریکا در همین زمینه به آسوشیتدپرس گفته است که یکی از اولویت های اصلی ضداطلاعاتی آمریکا ممانعت از فعالیت کسانی است که ممکن است با دستیابی به سلاح ها و تکنولوژی آمریکایی به متحدان و ارتش آمریکا و حتی خود آمریکایی ها در خاک این کشور آسیب برسانند.


XS
SM
MD
LG