لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۱۸

دفاع موشکی پوتین را عصبانی کرده است


ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه از مخالفان جدی طرح سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپا است

سپر دفاع ضد موشکی، که بناست توسط ايالات متحده در کشورهای چک و لهستان مستقر شود، همچنان موضوع گفت و گو های مقام های اين سه کشور و از سوی ديگر روسيه است.


آخرين دور اين گفت و گوها، روز جمعه ميان روسای جمهوری کشورهای چک و روسيه صورت گرفت.


روسيه به شدت مخالف برپا شدن اين سيستم دفاعی در نزديکی مرزهای خود است. مسکو می گويد، سپر دفاع ضد موشکی در ادامه سياست های جنگ سرد و نوعی هشدار به روسيه است.


در مقابل واشنگتن می گويد اين سپر دفاعی تنها برای جلوگيری از حمله هلای احتمالی موشکی از خاورميانه يا آسيای جنوب شرقی است. اشاره مقام های آمريکايی پيش از هر چيز به دو کشور ايران و کره شمالی است.


«اين که سپر دفاع ضد موشکی بناست در برابر حمله تروريست ها برپا شود هم حرف خنده داری است.»
رییس جمهوری روسیه

ولاديمير پوتين در کنفرانس خبری مشترکی در مسکو پس از ديدار با همتای چک خود گفت: «ما هيچ نيازی برای ايجاد اين سيستم دفاعی در اروپا نمی بينيم. برد موشک هايی که می توانند اروپا را هدف قرار دهند بايد ميان پنج تا هشت هزار کيلومتر باشد. ايران، که بناست به خاطر تهديدهايش اين سپر شکل بگيرد، چنين موشک هايی در اختيار ندارد و حتی تصميم ندارد تا در آينده نزديک به چنين موشک هايی دست يابد. و اين که سپر دفاع ضد موشکی بناست در برابر حمله تروريست ها برپا شود هم حرف خنده داری است.»


گفت و گو های روسای جمهور روسيه و چک در مورد سپر دفاع ضد موشکی عملا با شکست مواجه شده است.


واتسلاو کلاوس، رييس جمهوری چک در همين کنفرانس خبری گفت: «همان طور که از پاسخ های آقای پوتين متوجه شده ايد، گفت و گو ها با طرف روسی، در مورد برپايی رادارهای سپر دفاع ضد موشکی در چک با موفقيت همراه نبود.»«همان طور که از پاسخ های آقای پوتين متوجه شده ايد، گفت و گو ها با طرف روسی، در مورد برپايی رادارهای سپر دفاع ضد موشکی در چک با موفقيت همراه نبود.»
رییس جمهوری چک

هفته گذشته برای مذاکره پيرامون اين سپر ضد موشکی بحث برانگيز، رابرت گيتس، وزير دفاع ايالات متحده به روسيه سفر کرد. مقام های ايالات متحد می گويند حتی حاضرند به کارشناس های روس اجازه دهند از تاسيسات اين سيستم دفاعی ديدن کنند.


آناتولی سرديوکوف، وزير دفاع روسيه روز بيست و سوم آوريل در ديدار با وزير دفاع آمريکا مستقيما به نگرانی های روسيه اشاره کرد.


ژنرال سرديوکوف در اين ديدار گفته بود، اين طرح تمام امنيت بين المللی و منطقه را بر هم می زند و برای روسيه اين مسئله که گذرگاه اين موشک ها، جايی در نزدکی مرز روسيه است، قابل قبول نيست.


علاوه بر روسيه که با برپايی سپر دفاع ضد موشکی در چک و لهستان مخالف است، بر پايه آخرين نظر سنجی اکثريت مردم هر دو کشور چک و لهستان نيز با برپايی اين سپر ضد موشکی مخالفند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG