لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۰۲
خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات امنیتی مصر گزارش می‌دهد که یک عضو ارشد گروه تروریستی القاعده به نام سیف‌العدل روز چهارشنبه در فرودگاه قاهره دستگیر شده است. پس از مرگ اسامه بن لادن، سیف‌العدل به طور موقت جانشینی او را بر عهده گرفت.

تلویزیون دولتی مصر نیز دستگیری این عضو ارشد القاعده را گزارش کرده است.

شبکه جهانی بی‌بی‌سی این عضو ارشد القاعده را مدیر گروه تامین امنیت اسامه بن لادن و ناظر بر عملیات‌های نظامی القاعده معرفی کرده است.

آمریکا برای دستگیری سیف العدل که با نام‌های محمد ابراهیم مکاوی و ابراهیم مدنی نیز شناخته می‌شود پنج میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از مقامات فرودگاه قاهره، پایتخت مصر، می‌گوید که سیف‌العدل سوار بر پروازی از پاکستان که در دبی نیز توقفی داشته وارد قاهره شده و به دست نیروهای سازمان امنیت ملی مصر دستگیر شده است.

آن طور که در وب‌سایت سازمان اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا، آمده است، سیف‌العدل به اتهام مشارکت در بمب‌گذاری در سفارتخانه‌های آمریکا در کنیا و تانزانیا در سال ۱۹۹۸ تحت تعقیب است.

به گفته برخی از مقامات غربی، به دنبال حمله ایالات متحده به افغانستان و سقوط طالبان در این کشور،‌ سیف‌العدل به همراه یکی از پسران اسامه بن لادن به ایران گریخته، بازداشت شده و به دست نیروهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در حبس خانگی قرار گرفته است.

جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۳ اعلام کرد که چند نفر از اعضای القاعده در ایران زندانی‌ هستند، اما هرگز هویت این افراد را فاش نکرد.

در همین حال یک مقام آمریکایی در اوایل سال جاری تهران را متهم کرد که با آزاد کردن سیف العدل به دوام القاعده کمک کرده است.

ان‌پی‌آر، رادیوی ملی آمریکا، در خردادماه سال جاری در گزارشی گفت که سیف‌العدل از سال ۲۰۰۱ در ایران و در حبس خانگی به سر می‌برده تا این‌ که در سال ۲۰۰۸ جمهوری اسلامی وی را در ازای آزادی یکی از دیپلمات‌های ایرانی ربوده شده توسط القاعده، با این گروه تروریستی معاوضه کرده است.
XS
SM
MD
LG