لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۲۹

مخالفت روسيه با تحريم ايران


به رغم مخالفت آقاى لاوروف با تحريم ايران، آمريکا هنوز تغيير نظر مسکو را محتمل مى داند.

وزير امور خارجه روسيه سرگي لاوروف ميگويد روسيه نمي‌تواند از اقداماتي كه هدفش منزوي كردن ايران است پشتيباني كند.


سرگئی لاوروف عصر چهارشنبه پيش از گفت وگو با بان كی مون وزير امور خارجه كره جنوبی و دبير كل جديد سازمان ملل متحد، طرح پيشنهادی سه كشور اروپايی بريتانيا، فرانسه و آلمان برای اعمال تحريم ها عليه ايران را رد کرد.


وزير امور خارجه روسيه گفت:"ما نمی‌توانيم از تدابيری حمايت كنيم كه در واقع در جهت منزوی ساختن ايران از جهان خارج از جمله منزوی كردن کسانی باشد كه مسئوليت هدايت مذاکرات در زمينه برنامه هسته ای را دارند."


آقای لاوروف افزود:"ما پيش از اين شرايطی قوی تعيين کرده ايم و اين مذاکره است که ما در پی آنيم."


وزير امور خارجه روسيه تاکيد کرد نيازی نيست که قطعنامه جديدی در خصوص برنامه هسته ای ايران تهيه شود.


به گفته سرگئی لاوروف، طرح پيشنهادی بريتانيا، فرانسه‌ و آلمان برای اعمال تحريم ها عليه ايران بسيار فراتر از توافقات قبلی گروه "پنج به علاوه يک" است.


خوشبينی آمريکا به روسيه


در همين حال شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت آمريکا همچنان خوشبين است که روسيه سرانجام از قطعنامه سازمان ملل متحد برای اعمال برخی تحريم ها عليه ايران حمايت کند.


تهران به دنبال رد قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد که خواستار توقف برنامه غنی سازی ايران تا پايان ماه اوت بود، اينک با تلاش های اعضای دائمی شورای امنيت برای تهيه و صدور قطعنامه ای جهت اعمال تحريم ها روبه روست.


واشنگتن نسبت به نيات برنامه هسته ای ايران ظنين است و از امکان دستيابی جمهوری اسلامی به جنگ افزارهای هسته ای بيم دارد.


تهران برخورداری از فن آوری هسته ای را حق مسلم خود می داند و تاکيد می کند که برنامه هسته ايش غيرنظامی است و اهدافی صلح آميز را دنبال می کند.
XS
SM
MD
LG