لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۱۶

آسمان آبی و هوای پاکیزه پایدار در پکن


سازمان محيط زيست پکن اعلام کرده است رفع آلودگی هوای اين شهر در صدر برنامه های سال جاری اين سازمان قرار دارد.
در حالی که حدود يک سال تا شروع بازی های المپيک ۲۰۰۸ پکن باقی مانده است، مقامات اين شهر پيش بينی کرده اند که پکن، ۲۴۵ روز از سال جاری ميلادی را در هوای پاکيزه و آفتابی سپری خواهد کرد.

بر اساس گزارش کارشناسان محيط زيست، پکن در سال گذشته ميلادی ۲۴۱ روز از سال را با آسمان آبی و هوای پاکيزه گذراند که اين رقم، بنا به گفته اين کارشناسان، بالاتر از آنی بود که در برنامه های پاک سازی هوای پايتخت در نظر گرفته شده بود.

سازمان محيط زيست پکن اعلام کرده است رفع آلودگی هوای اين شهر در صدر برنامه های سال جاری اين سازمان قرار دارد.

هوای پکن از درجه دو استانداردهای سازمان محيط زيست اين شهر برخوردار است که به معنای هوای پاکيزه و آسمان آبی است. بر اساس اين استانداردها ، درجه يک به معنای هوای بسيار عالی است و درجه پنج نشانگر کيفيت بسيار بد هوا است که سلامتی انسان را به خطر می اندازد.

صنايع سنگين، توفان شن و دود ناشی از اتومبيل هايی که هر روز بر تعدادشان افزوده می شود از مهمترين منابع آلودگی هوای پکن در سال گذشته ميلادی گزارش شده اند.

آلودگی شديد هوا در ماه های نوامبر و دسامبر گذشته باعث شد تا دولت با صدور بيانيه هايی به ساکنان پايتخت هشدار دهد مراقب سلامتی خود باشند.

سازمان محيط زيست چين در ماه نوامبر گذشته ضمن هشدار نسبت به آلودگی شديد هوا در يازده شهر بزرگ کشور، که پکن نيز از جمله آنها بود، اعلام کرد که سلامتی حدود پانزده ميليون نفر در سراسر کشور در اثر اين آلودگی شديد به مخاطره افتاده است.

نتيجه مطالعات بانک توسعه آسيا که در ماه گذشته منتشر شد نشان می دهد سالانه بيش از پانصد هزار نفر در شهرهای بزرگ آسيايی به خاطر آلودگی شديد هوا جان خود را از دست می دهند.

در گزارش بانک توسعه آسيا، پکن، داکا، هانوی، جاکارتا و دهلی نو به عنوان آلوده ترين شهرها شناخته شده اند.
XS
SM
MD
LG