لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۰۱

تهدید دوباره روسیه به کاهش صدور گاز به اروپا


مقام های گازپروم سال گذشته با برگزاری کنفرانسی، علل بحران های اخیر را «کاملا اقتصادی» توصیف کردند.
شرکت گاز روسيه (گازپروم) به برخی کشورهای اروپايی هشدار داد که ممکن است از آغاز سال نو ميلادی مشکلاتی در انتقال گاز از طريق بلاروس به اين قاره رخ دهد.

گازپروم که يکی از مهم ترين شرکای اقتصادی قاره اروپا در انتقال گاز و يکی از بزرگ ترين شرکت های گاز جهان است، در نظر دارد با تهديد به کاهش انتقال گاز به بلاروس و قاره اروپا، بر بهای دريافتی آن از بلاروس بيافزايد.

اين شرکت از بلاروس خواسته است تا از اين پس برای هزار متر مکعب گاز، ۲۰۰ دلار پرداخت کند. بلاروس برای خريد گاز از روسيه، تاکنون برای هر هزار مترمکعب گاز۴۷ دلار پرداخت می کرد.

بلاروس کشوری است که بخشی از گاز روسيه به اروپای مرکزی و شرق اروپا از طريق آن انتقال پيدا می کند.

روز چهارشنبه، گازپروم در نامه ای رسمی به برخی کشورهای اروپايی از جمله آلمان هشدار داد، چنان چه بلاروس با افزايش بهای گاز موافقت نکند، انتقال آن به اين کشور ها با مشکل رو به رو خواهد شد.

الکسی ميلر، رييس گازپروم، اعلام کرده است که گفت و گو ها با مينسک هنوز نتيجه ای در بر نداشته است. سحنگوی اين شرکت بزرگ گازی حتی گفته است که گفت و گوها با بلاروس به مذاکرات سال گذشته با اوکراين شبيه است.

سال گذشته، پس از آن که گفت و گو ها با طرف اوکراينی، به گفته مقام های رسمی گازپروم بی نتيجه باقی ماند، روسيه فشار گاز انتقالی به اين کشور را کاهش داد. سال گذشته کاهش گاز دريافتی در اوج سرمای زمستان باعث شد تا بين اروپا و روسيه اختلافات سياسی تشديد شود.

بسياری از کارشناسان اين عمل را نوعی انتقام گيری روسيه در برابر پشتيبانيی اروپا از انقلاب نارنجی در اوکراين تعبير کردند، اما از آن جايی که بلاروس از متحدان روسيه به شمار می رود، به نظر نمی رسد تهديد گازپروم در کاهش انتقال گاز به اين کشور با انگيزه های سياسی انجام شود.

بلاروس تا امروز پذيرفته است که بهای پرداختی در برابر هر هزار متر مکعب گاز دريافتی از روسيه را تا سقف ۷۵ دلار افزايش دهد، اما گازپروم هنوز حاضر نشده است که رقمی کم تر از ۱۰۵ دلار و در برابر آن نيمی از سهام شرکت انتقال دهنده گاز در بلاروس را دريافت کند.

با اين وجود کارشناسان اقتصادی اروپايی، احتمال بستن خط لوله را بسيار ضعيف می دانند و معتقدند گازپروم و بلاروس در نهايت و پيش از آغاز سال نو ميلادی به توافق خواهند رسيد.

کشور های اروپای مرکزی عملا به گاز انتقالی از روسيه وابسته اند. سياست مداران اين کشور ها بارها روسيه را متهم کرده اند، که از اين سوخت و انتقال آن در مواردی به شکلی سياسی بهره برداری می کند.

از سوی ديگر آلمان و روسيه موافقت کرده اند تا با تاسيس خط لوله موسوم به شمال، گاز روسيه را مستقيما از طريق شمال اروپا و دريای بالتيک به اين کشور انقال دهند که البته اين مسئله سبب شده است که بر نگرانی کشور های مرکز اروپا و حوزه دريای بالتيک افزوده شود. به خصوص که روسيه اعلام کرده است حفاظت از اين خط لوله را ارتش اين کشور برعهده خواهد گرفت.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG