لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۵:۳۲

واکنش های جهانی به گزارش هیات تحقیق آمریکا


گزارش هیات تحقیق درباره استراتژی آمریکا در عراق از جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا خواسته است با ایران و سوریه گفت و گوی مستقیم داشته باشد و برای ایجاد ثبات در عراق از این دو همسایه کمک بگیرد.
انتشار گزارش هیات تحقیق درباره استراتژی آمریکا در عراق با واکنش های مختلفی از سوی دولتمردان کشورهای مختلف جهان روبه رو بوده است.

اسراییل: «مخالفیم»

اسراییل روز پنج شنبه نتایج گزارش گروه بررسی اوضاع عراق را که به واشینگتن هشدار می دهد برای حل بحران عرب ها و اسراییلی ها راه حلی بجوید، رد کرد.

اهود اولمرت، نخست وزیر اسراییل امروز در یک کنفرانس خبری گفت : «من مسایل را متفاوت می بینم. مردم زیادی در ایالات متحده هم نظر متفاوتی نسبت به مسایل مطرح شده در این گزارش دارند. »

نخست وزیر اسراییل در ادامه افزود:«به نظر من دولت ایالات متحده نیز نظر متفاوتی در این باره دارد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در گزارش هیات تحقیق درباره استراتژی آمریکا در عراق که روز چهارشنبه به رییس جمهوری آمریکا داده شد، آمده است که حل درگیری های طولانی اعراب و اسراییلی ها، کلید دستیابی واشینگتن به اهداف منطقه یی در عراق و خاورمیانه است.

با این حال نخست وزیر اسراییل این نظر را رد کرد و گفت مشکلات آمریکا در عراق ارتباطی به درگیری اعراب و اسراییلی ها ندارد.

استقبال سوریه

در همین حال و در ادامه واکنش ها به گزارش هیات تحقیق درباره استراتژی آمریکا در عراق، یک مقام وزارت خارجه سوریه این گزارش را مثبت خواند اما تاکید کرد برای دمشق، اولویت نخست اشغال بلندی های جولان توسط اسراییل است.

این مقام که نخواست نامش فاش شود، در گفت و گو با خبرگزاری صنعا گفت این گزارش درباره نقش همسایگان عراق در کمک به ایجاد ثبات و امنیت در این کشور رویکردی مثبت داشته است.

گزارش هیات تحقیق درباره استراتژی آمریکا در عراق از جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا خواسته است با ایران و سوریه گفت و گوی مستقیم داشته باشد و برای ایجاد ثبات در عراق از این دو همسایه کمک بگیرد.

ایران رابطه نزدیکی با شیعیان عراق دارد و دمشق به سنی های این کشور نزدیک است.

واکنش آلمان و فرانسه

کارستن وگت، هماهنگ کننده روابط دولت آلمان با ایالات متحده امروز در تلویزیون ان تی وی گفت اگر ما به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا بتوانیم به آمریکا برای ایجاد ثبات در عراق کمک کنیم، باید هر کمکی از ما برمی آید انجام دهیم.

وی همچنین آمادگی دولت آلمان برای بازسازی عراق و کمک به بهبود وضعیت امنیت در این کشور را اعلام کرد.

در همین حال ولفانگ گرهارد، کارشناس سیاست خارجی در حزب مخالف دموکرات آزاد درآلمان، با مثبت خواندن این گزارش گفت :« این گزارش نشان از واقعیت دارد و نمایانگر گام نخست برای بهبود اوضاع است.»

اواخر روز گذشته نیز دومینیک دوویلپن، نخست وزیر فرانسه در گفت و گو با شبکه جدید خبری فرانسه گفت: « به نظر من این گزارش نخستین گام برای آمریکا است که ببیند جنگ در عراق برای چه بوده است.»
XS
SM
MD
LG