لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۳۰

«پاکستان با افغانستان در مبارزه با تروريسم همکارى نمى کند»


شير محمد کريمى گفت که نماینده نظامی ارتش پاکستان برای مقابله با شورشیان طالبان که از مرز پاکستان وارد افغانستان می شوند، خواستار ایجاد پاسگاه های امنيتی بیشتری از سوی افغانستان شده است.

نوزدهیمن اجلاس نمایندگان نظامی ارتش افغانستان، پاکستان و مقامات نظامی ناتو، امروز در کابل، در نسشت سه جانبه ای در مورد روشهاى های مبارزه بهتر با شورشیان مخالف دولت افغانستان و تروریسم، گفت و گو کردند.


شیر محمد کریمی، رییس عملیاتی وزارت دفاع افغانستان که به نمایندگی از سه جانب افغانستان، پاکستان و ناتو در کابل سخن می گفت، تصریح کرد که محور گفتگوهای امروز طرفین را همکاری بهتر ضد اطلاعاتی ، برنامه ریزی های بلندمدت و کوتاه مدت برای مبارزه با تروریسم و ادامه عملیات سراسری عقاب تشکیل می داد.


او گفت که عملیات عقاب که برای فصل پاییزو زمستان طرح ریزی شده و اجرا می شود، در مرحله دوم خود قرار دارد.


شیر محمد کریمی در پاسخ به این سوال که آیا پاکستان در مبارزه با تروریسم همکاری موثری انجام داده گفت که همکاری های دولت اسلام آباد در این زمینه کافی نبوده است.


شیر محمد کریمی در پاسخ به این سوال که آیا پاکستان در مبارزه با تروریسم همکاری موثری انجام داده گفت که همکاری های دولت اسلام آباد در این زمینه کافی نبوده است.
رییس عملیاتی وزارت دفاع افغانستان گفت که نماینده نظامی ارتش پاکستان برای مقابله با شورشیان که از مرز پاکستان وارد افغانستان می شوند، خواستار ایجاد پاسگاه های امنتی بیشتری از سوی افغانستان شده است. اما او تاکید کرد که کابل سربازان کافی برای استقرار در مرز مشترک دو کشور ندارد.


در حالی امروز این اجلاس سه جانبه در کابل برگزار شد که سازمان دیده بان حقوق بشر روز گذشته از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است تا وضعیت امنیتی افغانستان جدی بگیرد. این سازمان اعلام کرده که در حال حاضر در جنوب افغانستان جنگ تمام عیار جریان دارد.


با این حال، مقامات کابل همواره پاکستان را مهتم کرده اند که در شورش های افغانستان دست دارد. مسولان حکومتی در پایخت افغانستان ادعا دارند که فعالان القاعده و طالبان در مناطق قبایلی پاکستان همرز با افغانستان در پناه گاهای امن به سر می برند.


این موضوع همواره در روابط کابل اسلام آباد تنش زا بوده است. با این همه، گزارش شده است که یک هیت حقیقت یاب شورای امینت سازمان ملل متحد در کابل به سر می برد تا شورش های فزاینده افغانستان را ریشه یابی کند و وضعیت امنتی این کشور را پنج سال پس از سقوط رژیم طالبان بررسی کند.


XS
SM
MD
LG