لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۲۵

وحیدی: روسیه پیش‌پرداخت اس ۳۰۰ را پس داده؛ پرونده هنوز باز است


احمد وحیدی (راست)، وزیر دفاع جمهوری اسلامی
احمد وحیدی (راست)، وزیر دفاع جمهوری اسلامی
احمد وحیدی،‌ وزیر دفاع جمهوری اسلامی، در تازه‌ترین اظهار نظر از سوی مقامات ایرانی درباره معامله موشک‌های اس ۳۰۰ با روسیه، تاکید کرد که این پرونده «هنوز باز است». این در حالی است که به گفته او روسیه پیش‌پرداخت این موشک‌ها را به ایران پس داده است.

دیمیتری مدودیف، رئیس جمهور روسیه، در مهرماه سال گذشته، اعلام کرد که مسکو با استناد به قطعنامه ۱۹۲۹ علیه تهران، تحویل موشک‌های زمین به هوای اس ۳۰۰ به ایران را متوقف کرده است.

اعلام این خبر از سوی بلندپایه‌ترین مقام روس پس از آن صورت گرفت که روسیه بارها در زمینه تحویل این موشک‌ها و انجام معامله با جمهوری اسلامی تعلل کرد و آن را به عقب انداخت.

پس از آن مقامات روس در مسکو اعلام کردند که پیش‌پرداخت این قرارداد را به ایران بازخواهند گرداند.

اما مقامات جمهوری اسلامی در تهران که این بدقولی به مذاق‌شان خوش نیامده بود تهدید کردند که از روسیه شکایت خواهند کرد.

در همین زمینه در شهریورماه سال جاری محمودرضا سجادی، سفیر ایران در مسکو، اعلام کرد که ایران شش ماه پیشتر شکایتی را به دادگاه بین‌المللی کیفری ارائه کرده و امیدوار است که دادگاه اعلام کند تحویل موشک‌های اس ۳۰۰ به ایران نقض مفاد قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست.

حال احمد وحیدی که در سفر استانی محمود احمدی‌نژاد حضور داشته در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرده است که «از دید ما پرونده اس ۳۰۰ هنوز باز است».

آقای وحیدی در عین حال که تاکید کرده است روسیه پیش‌پرداخت این موشک‌ها را به ایران بازگردانده، گفته است که «این موضوع تعهدی است که طرف روسی باید آن را به اجرا بگذارد».

وزیر دفاع جمهوری اسلامی توضیح نداده است که روسیه که اعلام کرده است موشک‌ها را به ایران تحویل نمی‌دهد و پول آنها را هم برگردانده، چه تعهدی در قبال ایران بر گردن دارد.

احمد وحیدی در عین حال این را هم خاطرنشان کرده است که ایران «تولید بومی پدافند برد بلند» را در دستور کار دارد.

به گفته وزیر دفاع ایران، جمهوری اسلامی پس از رونمایی موشک کروز قادر «در آینده نزدیک» کروز ظفر را رونمایی خواهد کرد.

پس از بدقولی روسیه در تحویل موشک‌های اس ۳۰۰، آقای وحیدی در آبان‌ماه سال گذشته اعلام کرد که ایران خود دست به کار تولید این نوع موشک می‌شود و شکل «بومی» این سامانه موشکی «به‌زودی» در ایران تولید خواهد شد.

روسیه و ایران در سال ۲۰۰۵ قراردادی ۸۰۰ میلیون دلاری برای فروش موشک‌های اس ۳۰۰ به جمهوری اسلامی ایران را امضا کردند.

اما مخالفت برخی از کشور‌ها به ویژه آمریکا و اسرائیل باعث شد تا روسیه تحویل این موشک‌ها را بارها به تاخیر بیندازد و در ‌‌نهایت پس از تصویب قطعنامه ۱۹۲۹ از اجرای این قرارداد سر باز بزند.
XS
SM
MD
LG