لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۰۷

تایید رسمی پنج مرحله اجرای اعدام در مشهد در سه ماه


در نخستین واکنش رسمی به اخبار اعدام‌های متعدد در زندان مرکزی مشهد، دادستان مشهد با «متناسب» خواندن تعداد اعدام‌ها با پرونده‌های مواد مخدر تایید کرد که تنها در سه ماه گذشته در مشهد پنج مرحله حکم اعدام اجرا شده است.

با وجود انتشار اخبار فراوان از «موج» اعدام در زندان وکیل‌آباد مشهد در دست‌کم یک سال گذشته، تاکنون هیچ مقامی در جمهوری اسلامی به این اخبار و صحت و سقم آنها واکنش نشان نداده بود.

دادستان عمومی و انقلاب مشهد هیچ آماری از تعداد زندانیانی که تاکنون در زندان وکیل‌آباد اعدام شده‌اند ارائه نکرده، اما تایید کرده است که «در سال جاری» یعنی تنها در سه ماه آغازین سال ۱۳۹۰ «طی پنج مرحله اجرای حکم اعدام داشته‌ایم».

محمود ذوقی، دادستان مشهد، در عین حال و با وجود اذعان به اجرای پنج مرحله اعدام در زندان مرکزی مشهد رسانه‌های «بیگانه» را به «بزرگ‌نمایی» در این زمینه و «خیلی مانور» دادن متهم کرده است.

گفته آقای ذوقی در مورد پنج مرحله اجرای حکم اعدام در مشهد تاییدی است بر اخباری که کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران تاکنون از اجرای اعدام‌های «مخفیانه» در زندان وکیل‌آباد منتشر کرده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر پیشتر در چهارم خرداد‌ماه سال جاری اعلام کرده بود که در دو ماه و نیم گذشته، ۷۰ تن در زندان زندان مرکزی مشهد به اتهام «خرید و فروش مواد مخدر» اعدام شده‌اند.

این سازمان همچنین اعلام کرده بود که «اعدام‌ها در زندان وکیل‌آباد مشهد بدون حضور و اطلاع خانواده و وکلای اعدام‌شدگان» اجرا شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، دادستان عمومی و انقلاب مشهد با اشاره به این که تعداد اعدام‌ها با «حجم پرونده مربوط به مواد مخدر» متناسب است گفته است که «رسانه‌های بیگانه بیخود در این موضوع بزرگ‌نمایی می‌کنند».

به گفته محمود ذوقی، «سنگین‌ترین» پرونده‌های مواد مخدر کشور «مربوط به خراسان رضوی و مشهد» است.

به گفته این مقام دولتی در مشهد، در حالی که نگهداری و خریدوفروش بیش از ۳۰ گرم هروئین در ایران مجازات اعدام دارد، «بسیاری از پرونده‌های مواد مخدر مشهد بالای ده کیلوگرم هروئین است».

جمهوری اسلامی از معدود کشورهایی است که همچنان بر اجرای اعدام اصرار دارد و بر اساس آمارهای بین‌المللی، پس از چین، دومین کشوری است که بیشترین میزان اعدام‌ها را به اجرا می‌گذارد.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG