لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۴۸

اجرای حکم شلاق یک دانشجوی دیگر: «سرآغاز ماجرایی دیگر»


یک هفته پس از اجرای حکم شلاق برای یک فعال دانشجویی در روز آزادی او از زندان، خبر‌ها از اجرای حکمی مشابه برای یک دانشجوی دیگر حکایت دارد. امین نیایی‌فر این بار یک هفته قبل از آزادی شلاق خورد.

وب‌سایت کلمه گزارش داده است که امین نیایی‌فر، دانشجوی زندانی در بند ۳۵۰ زندان اوین، صبح روز دوشنبه از سوی دادسرای اوین فراخوانده شده و حکم ۳۰ ضربه شلاق او به اتهام توهین به رئیس جمهور اجرا شده است.

گزارش بابک غفوری آذر از اجرای حکم شلاق در مورد یک دانشجوی دیگر
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:57 0:00
لینک مستقیم


گزارش‌ها حاکی است که اجرای این حکم علیه آقای نیایی‌فر همزمان با وقت ملاقات خانواده‌ها انجام شده و او پس از اجرای حکم، بدون دریافت کمک پزشکی و دارویی به بند بازگردانده شده است.

آقای نیایی‌فر که یک هفته دیگر دوره محکومیت زندانش به پایان می‌رسد، دومین دانشجویی محسوب می‌شود که ظرف مدت یک هفته اخیر به اتهام توهین به رئیس جمهور شلاق می‌خورد.

پیش از او پیمان عارف نیز پس از گذراندن حکم محکومیت یک سال زندانش، ۷۴ ضربه شلاق در روز آزادی‌اش دریافت کرد.

مصطفی خسروی، فعال دانشجویی، درباره اجرای این احکام شلاق در مورد دانشجویان زندانی به رادیوفردا می‌گوید:

مصطفی خسروی: من فکر می‌کنم که این اجرای احکام برای دانشجو‌ها شروع یک سناریوی جدید است. یعنی این که حاکمیت قصد دارد نشان دهد که در راستای اجرای احکام غیرانسانی که در طی چند سال اخیر صادر کرده است، هیچ گونه توجهی به بعد انسانی احکام صادره نخواهد داشت.

حکومت می‌خواهد که از تمام ظرفیت‌های غیرقانونی که در احکام غیرقانونی خودش وجود دارد، استفاده کند.

به همین دلیل هم من اجرای این احکام را برای دو دانشجویی که در هفته اخیر آزاد شده‌اند سرآغاز یک ماجرا می‌دانم و فکر می‌کنم باید در آینده نزدیک منتظر باشیم که این احکام به دیگر زندانیان سیاسی که موعد آزادی‌شان فرا می‌رسد نیز تسری یابد و در مورد آن‌ها هم اجرا شود. شروع این اقدامات در اصل سنجش بازخورد افکار عمومی است.

اجرای حکم شلاق امین نیایی‌فر در حالی صورت می‌گیرد که هفته گذشته رسانه‌های ایران به نقل از محمود احمدی‌نژاد خبر داده بودند که رئیس جمهوری ایران از اجرای حکم شلاق پیمان عارف، بدون نام بردن از او ابراز ناراحتی کرده است.

آقای خسروی اظهار ناراحتی آقای احمدی‌نژاد را ادامه شیوه پیشین او در واگذار کردن هزینه این اقدامات به نهادهای دیگر می‌داند.

مصطفی خسروی: کلا وقتی در مورد آقای احمدی‌نژاد صحبت می‌کنیم، به عنوان یک شخصیت فرصت‌طلب که سعی می‌کند از هر فرصت و موقعیتی برای تبرئه کردن خودش و مجرم دانستن دیگران استفاده کند، به او بنگریم.

به نظر من، قوه قضائیه بالاخره یک سری احکامی را صادر کرده است. این احکام امروز صادر نشده‌اند که بگوییم برای تسویه حساب با آقای احمدی‌نژاد صادر شده یا این که می‌خواهند ایشان را در اذهان عمومی بدنام کنند.

الان هم نوبت اجرای این احکام رسیده است و آقای احمدی‌نژاد هم سعی می‌کند در شرایطی که این احکام اجرا شده است، و جامعه از اجرای آن زخم‌خورده شده است، با یک موضع‌گیری این مدلی وارد ماجرا شده و توپ را به زمین قوه قضاییه بیندازد.

نکته بسیار مهمی که در حکم اجرا شده امروز وجود داشت این است که قاعدتا رسم بر این بوده است که اجرای حکم شلاق در آخرین روز بازداشت و زندان باشد و پس از اجرای آن شخص آزاد می‌شود.

ولی امروز برای اولین بار شاهد این بودیم که حکم شلاق اجرا شد و فرد زندانی به زندان برگردانده شد تا هفته آینده آزاد شود. این مسئله یعنی این که حتی جناح حاکمیت می‌خواهد مانع از انتشار تصاویر این فرد زخم‌خورده بشود و یک هفته زود‌تر حکم را بدون هیچ گونه کمک پزشکی و امدادی اجرا می‌کند و او را به بند ۳۵۰ بازمی‌گرداند تا یک هفته بعد که این زخم‌ها التیام جزئی پیدا کند و در یک سکوت خبری شخص زندانی را از زندان آزاد کند.

امین نیایی‌فر دانشجوی ممتاز دانشگاه تهران است که در تظاهرات روز عاشورای تهران بازداشت شد و از سوی قاضی پیرعباسی، رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، به شش ماه حبس تعزیری، یک سال و نیم حبس تعلیقی و تحمل ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد.
  • 16x9 Image

    بابک غفوری آذر

    بابک غفوری‌آذر پیش از پیوستن به رادیو فردا به عنوان خبرنگار و دبیر حوزه فرهنگ و هنر در روزنامه‌هایی چون حیات نو، شرق و اعتماد فعالیت می‌کرد. او از سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار و گزارشگر با رادیو فردا همکاری می‌کند و در این مدت علاوه بر تهیه گزارش و گفت‌وگو در حوزه‌های مختلف، تحولات حوزه سینما و تئاتر را از نزدیک دنبال کرده و تهیه‌کننده برنامه هفتگی صحنه است.

XS
SM
MD
LG