لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۳۶

دادستان تهران محاکمه «سران فتنه» را قطعی خواند


عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران
دادستان عمومی و انقلاب تهران در کمتر از یک هفته، بار دیگر و این بار در نماز جمعه تهران با اشاره به محاکمه به گفته خودش «سران فتنه»، محاکمه این افراد را «قطعی» خواند و گفت که اتهام آنها بیش از آن چیزی است که «فکر می‌کنند».

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان انقلاب تهران، روز یک‌شنبه همین هفته نیز در مورد رهبران مردم معترض به نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ اعلام کرده بود که «زمان برخورد با آنها دور نیست».

مقامات جمهوری اسلامی از میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد رقیب محمود احمدی‌نژاد در انتخابات سال گذشته، و گاه محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، که ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد را به رسمیت نشناخته‌اند به عنوان «سران فتنه» یاد می‌کنند.

از یک سال و نیم پیش که اعتراض مردم به نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ بالا گرفت و به ناآرامی گسترده در شهرهای کوچک و بزرگ ایران انجامید، حامیان محمود احمدی‌نژاد و بنا به اخبار تاییدنشده خود او بارها خواستار محاکمه آقایان موسوی و کروبی شده‌اند.

فشار از سوی حامیان رئیس جمهور فعلی ایران به حدی بوده که هر بار مقامات قوه قضاییه ایران مجبور به پاسخ‌گویی به آنها شده و اشاره کرده‌اند که تنها به اذن و خواسته آیت‌الله خامنه‌ای به محاکمه این افراد مبادرت خواهند کرد.

به نظر می‌رسد بار دیگر این فشارها از سوی تندروهای حامی آقای احمدی‌نژاد شدت گرفته، چرا که دادستان تهران در خطبه پیش از نماز جمعه امروز تهران تایید کرده است که «برخی سوال می‌کنند که چرا دستگاه قضایی با سران فتنه برخورد نمی‌کند».

پیش از دادستان تهران، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، نیز در یک نشست خبری گفته بود که دلیل «برخورد نکردن» دستگاه قضایی با رهبران معترضان این است که سیاست نظام «در حال حاضر اقتضای این امر را ندارد».

دادستان انقلاب تهران جرم میرحسین موسوی و مهدی کروبی را به گفته خود «از بعد حقوقی» این موارد عنوان کرده است: «ایجاد جنبش سبز، برهم زدن امنیت و فتنه‌گری».

عباس جعفری دولت‌آبادی در نماز جمعه تهران همچنین گفته است: «حجم اقدامات فتنه‌گران آن چنان سنگین بود که یک روزش برای یک نظام کافی است.»

این در حالی است که آقای دولت‌آبادی روز یک‌شنبه گفته بود که «وزن سران فتنه کمتر از آن است که نظام نتواند با آنها برخورد کند».

دیدن نظرات (۸۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG