لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۱۱

انتقاد رفسنجانی از «ماکت‌های مقوایی»: از برنامه‌های سخیف خودداری شود


اکبر هاشمی رفسنجانی
در نخستین واکنش رسمی در جمهوری اسلامی به بزرگداشت آیت‌الله خمینی با ماکت‌های مقوایی، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز شنبه با انتقاد از این اقدام که جنجال بسیاری به راه انداخت به مسئولان در دولت تذکر داد که «از برنامه‌های کم‌محتوا و سخیف» خودداری کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تذکر خود در مورد این «برنامه‌های سخیف» نمونه‌ای نیز آورده و مشخصا به «ماکت‌های مقوایی» اشاره کرده است.

روز ۱۲ بهمن، همزمان با سی و سومین سالگرد ورود آیت‌الله خمینی به ایران، از ماکت‌هایی مقوایی برای بازسازی ورود او به کشور و همچنین حضورش در مدرسه رفاه تهران استفاده شد.

این ماکت‌های مقوایی به جای کارکردی که ظاهرا برای آنها پیش‌بینی شده بود یعنی بزرگداشت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی به چنان جنجالی در رسانه‌های خبری خارج از کشور و همچنین شبکه‌های اجتماعی دامن زدند که نظیر آن در سی و سه سال تاریخ این نظام مشاهده نشده است.

همزمان موجی بی‌سابقه از جوک‌ها و لطیفه‌ها در این مورد در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد که به هیچ وجه با «بزرگداشت باشکوه» تاریخ جمهوری اسلامی تناسب نداشتند.

در حالی که هنوز هیچ مقام رسمی در دولت محمود احمدی‌نژاد به این جنجال واکنش نشان نداده است، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی روز شنبه با اشاره مستقیم به این جنجال به مسئولان تذکر داد که «برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی این ایام توسط دستگاه‌های تبلیغی در خور و شان و بزرگی آن باشد».

او همچنین در ادامه انتقاد خود گفته است: «از انجام برنامه‌های کم‌محتوا و سخیف مانند بی‌سلیقگی در استفاده از ماکت‌های مقوایی که بعضا می‌تواند مورد اعتراض مردم فهیم و سوءاستفاده دشمنان انقلاب نیز قرار گیرد خودداری شود.»

دولت جمهوری اسلامی هر سال از ۱۲ بهمن، همزمان با تاریخ ورود آيت‌الله خمينی به ايران، تا زمان سقوط حکومت محمدرضا پهلوی، آخرين شاه ايران، در ۲۲ بهمن را به عنوان «دهه فجر» جشن می‌گيرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG