لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۴

فرنگی‌کاران جوان ایرانی مقام قهرمانی آسیا را از آن خود کردند


شش مدال طلا و یک نقره در مجموع هشت وزن، حاصل کار درخشان تیم ملی کشتی فرنگی جوانان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا بود.

این رقابت‌ها در اندونزی به انجام رسید و سامان عبدولی، محمد نوربخش، مهدی زیدوند، کمال محمد علیزاده، مجید علیاری و مهرداد بایندور با شکست تمامی حریفان خود صاحب مدال طلا شدند.

این نتیجه یکی از بهترین رکورد‌ها در تاریخ ۱۱ ساله این رقابت‌ها محسوب می‌شود. این در حالی است که بهروز ملکی در وزن اول نیز از رقیب کره‌ای خود پیش بود، اما به دلیل مصدومیت شدید، نتوانست به مسابقات ادامه دهد و از جدول رقابت‌ها حذف شد.

ایران در نخستین دوره این مسابقات که سال ۱۹۸۵ در کره جنوبی برگزار شد نیز شش مدال طلا کسب کرد. اما آن رقابت‌ها در ۱۰ وزن به انجام رسید و در مجموع فقط ۴ کشور حضور داشتند.

پس از آن، مسابقات کشتی فرنگی جوانان آسیا با وقفه ۱۳ ساله مواجه شد. سال ۱۹۹۸ در قزاقستان، تیم ایران با ۸ طلا، یک نقره و یک برنز در ۱۰ وزن، بهترین نتیجه در تاریخ رقابت‌ها را به جا گذاشت.

سال ۹۹ در تهران باز هم ایران با هفت طلا روی سکوی نخست ایستاد، اما سال بعد، با اختلافی اندک، جام را به هندوستان که میزبان بود واگذار کرد.

پس از آن هم فقط سال ۲۰۰۵ در جی‌جو و سال ۲۰۰۶ در ابوظبی بود که کره جنوبی توانست فاتح مسابقات شود.

ایران با احتساب مسابقات امسال، در ۸ دوره روی سکوی قهرمانی ایستاده است، با این توضیح که سال ۲۰۰۵ نیز ایران قهرمان شد، اما پس از مثبت اعلام شدن دوپینگ محمد قربانی گلدسته، ۱۰ امتیاز ایران کسر شد تا کره جنوبی به عنوان نخست دست یابد.

نتایج رقابت‌های ۲۰۱۱

سامان عبدولی در ۵۵ کیلو بر یانگ ونگ از تایوان و نماینده قزاقستان غلبه کرد. این فرنگی‌کار خوزستانی در فینال مقابل بگالیف از قرقیزستان نیز به برتری ۹-۰ رسید تا نقره پارسال خود را طلایی کند.

محمد نوربخش که فرزند ناصر نوربخش سرمربی این تیم است در ۶۰ کیلو چونگ ازکره جنوبی را ۱۲-۰ برد. او سپس نماینده قزاقستان را هم شکست داد تا در فینال، در سه تایم بر رقیب هندی‌اش غلبه کند و روی سکوی بر‌تر بایستد.

مهدی زیدوند در ۶۶ کیلو بر هندوستان، قزاقستان و کره جنوبی غلبه کرد تا به فینال برسد. او برای کسب مدال طلا مقابل روسلان بسالیف از قرقیزستان پیروز شد.

کمال محمد علیزاده در ۷۴ کیلو باتجربه‌ترین عضو این تیم بود. او که برنز جوانان جهان را در اختیار دارد، بر شیرزاکوف از قزاقستان و پارک سون جو از کره جنوبی پیروز شد. در فینال هم ازبکستان را از پیش رو برداشت.

مجید علیاری در ۸۴ کیلو نیز برای دستیابی به مدال طلا، فرنگی‌کاران قرقیزستان، قزاقستان و ازبکستان را از سر راه خود کنار زد.

مهرداد بایندور در ۹۶ کیلو اما ۴ بار روی تشک آمد. او بر قزاقستان، ترکمنستان، هندوستان و کره جنوبی پیروز شد.

اما یاشارعیسی‌زاده، فرنگی‌کار وزن ۱۲۰ کیلوگرم ایران، نیز پس از غلبه بر حریفان ژاپنی و قرقیز برای کسب مدال طلا با نتیجه ضعیف ۱۲-۱ مغلوب هوانگ جون از کره جنوبی شد.

همچنین بهروز ملکی در۵۰ کیلو در حالی که از حریف اهل کره جنوبی با نتیجه ۵ بر یک پیش بود، به دلیل مصدومیت از زانوی راست با تصمیم دکتر طاهری، پزشک فدراسیون جهانی، به مسابقات ادامه نداد.

به این ترتیب تیم کشتی فرنگی جوانان ایران با کسب شش مدال طلا، یک مدال نقره و ۷۵ امتیاز قهرمان شد.

تیم‌های قرقیزستان و قزاقستان نیز در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG