لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۲۲

«شفاف‌سازی، برای آگاهی یافتن از اهداف گروه‌های سیاسی»


جمعی از دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال دانشگاه‌های ایران با نوشتن نامه‌ای خطاب به شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی، از شدت گرفتن برخورد نیروهای انتظامی با زنان و دختران به بهانه بدحجابی در ایران انتقاد کرده‌اند.

در این نامه از شخصیت‌های مختلف خواسته شده موضع خود را درباره آزادی نوع پوشش و لغو حجاب اجباری صریحا اعلام کنند.

گفت‌وگوی فرین عاصمی با علیرضا موسوی درباره نامه دانشجویان لیبرال
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00
لینک مستقیم

در این نامه آمده است: به باور ما مردم ایران که بار جنبش سبز را به دوش کشیده و متحمل هزینه‌های بسیار شده‌اند، حق دارند از برنامه‌ها و اهداف احزاب و نخبه‌های سیاسی مدعی نمایندگی آن‌ها به شکل دقیق مطلع شوند.

رادیوفردا با علیرضا موسوی، از اعضای تشکل دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال دانشگاه‌های ایران، گفت‌و‌گو کرده و نخست از او پرسیده است که چرا در این زمان این نامه و درخواست مطرح شده است.

علیرضا موسوی: به نظر می‌رسد بعد از شرایطی که جنبش اعتراضی مردم طی کرده است و بعد از گذشتن حدود دو سال از این جریان، اکنون زمان مناسبی برای شکل‌گیری یک گفت‌و‌گوی انتقادی بین گروه‌های سیاسی و بیان پرسش‌هایی است که منجر می‌شود به این که مواضع گروه‌ها به صورت واضح و مشخص در رابطه با مسائل مختلف بیان شود.

شاید این شفاف‌سازی سبب شود که مردم و گروه‌های مختلف اجتماعی از اهداف و آرمان‌هایی که گروه‌های سیاسی دنبال می‌کنند آگاه شوند.

  • آقای موسوی، در این نامه به چه نکاتی اشاره شده است؟

تاکید اصلی این نامه بر حق مردم در رابطه با بهره‌مندی از انتخاب نوع پوشش زنان ایرانی و همچنین روابط اجتماعی افراد وآزادی روابط بین مردم است که جزئی از حقوق فردی آنان محسوب می‌شود.

  • به هر حال حجاب اسلامی در متن قوانین جمهوری اسلامی گنجانده شده است و جزء قوانین مدون جمهوری اسلامی است.

به نظر می‌رسد که الان زمان مناسبی است که کلیت «حجاب اجباری» و نه تنها برخورد قهرآمیز با پدیده حجاب، بلکه انتقاد کلی نسبت به حجاب اجباری و قوانین مربوط به آن صورت بگیرد و گروه‌های سیاسی مواضع خود را مشخصا اعلام کنند.

متاسفانه بسیاری از گروه‌ها برای این که بخواهند این قبیل برخورد‌ها را محکوم کنند، تاکید می‌کنند که برای حجاب باید کار فرهنگی صورت بگیرد. به نظر می‌رسد که این مسئله به نوعی زیر سوال بردن حقوق مردم است.

به جای این که تاکید کنیم که مردم از آزادی و حق انتخاب نوع پوشش خود باید برخوردار باشند، و قانون حجاب اجباری یک قانون ظالمانه است، بر کارهای فرهنگی تاکید کنیم. انگار که این حق پیش‌فرض گرفته نشده و حالا برای سلطه بر این قانون، برخورد و ابزار نرم را توصیه می‌کنند که این موضع درست به نظر نمی‌رسد و بهتر است که به جای این برخورد‌ها، بر حق مردم تاکید شود.

  • نامه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال خطاب به چه کسانی نوشته شده است؟

نامه خطاب به افرادی که در جریان جنبش سبز حضور داشته‌اند، به گروه‌های سیاسی و شخصیت‌های مرجع و تاثیرگذار که در جریان این جنبش حضور داشته‌اند نوشته شده و به صورت موردی از آن‌ها نام برده شده است.

خواسته ما این است که به این نامه از سوی یک تشکل دانشجویی و تشکلی که در جریان اعتراض مردم است و خودش را جزئی از این جریان می‌داند، توجه داشته باشند.

ما توقع داریم که پاسخ مشخص و شفاف خود را در مورد این پرسش اعلام کنند، تا شاید این مسئله تبدیل به یک سنت شود که گروه‌های سیاسی بتوانند از همدیگر سوال کنند و اهداف و نقطه‌نظر گروه‌های دیگر را بدانند تا بتوانند با همدیگر وارد گفت‌و‌گو و تبادل نظر شوند.
  • 16x9 Image

    فرین عاصمی

    فرین عاصمی از دبیران، خبرنگاران و مجریان سابق رادیو فرداست. او پیش از پیوستن به رادیو فردا در سال ۱۳۸۲ در بعضی از روزنامه‌های داخلی از جمله روزنامه ایران کار می‌کرد. فرین عاصمی در دوره فعالیتش در رادیوفردا مستندهای رادیویی و تلویزیونی مختلفی از جمله اشغال سفارت آمریکا و ۴۴۴ روز گروگانگیری کارکنان آن در تهران و برنامه‌هایی به‌مناسبت هشتادمین سالگرد تولد واتسلاو هاول و هفتاد و پنجمین سالگرد آزادی اردوگاه آشویتس تهیه کرده است.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG