لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۴۳

اوج گيرى دوباره خشونتها در عراق


انفجار یک بمب کنار جاده که یک گشت پلیس را هدف قرار داده بود، یک سرباز عراقی را از پای در آورد و ۴ عابر غیر نظامی را زخمی کرد.
نیمه شب گذشته ده ها خمپاره، منطقه سنی نشین اعظمیه در شمال بغداد را هدف قرار دادند.همچنین پلیس می گوید ۷ تن در حملات امروز عراق و بیشتر در پایتخت این کشور کشته شدند.

یک مقام در سرویس امنیتی عراق اعلام کرد ۱۲ خمپاره به منطقه اعظمیه شلیک شده است، اما هیچکس در این حمله کشته نشده است.با این حال این خمپاره ها خسارات زیادی به خانه های مسکونی وارد آورده اند.

دفتر ریاست جمهوری عراق با انتشار بیانیه یی این اقدام را محکوم کرد و اعلام کرد: «افراط گرایان سنی خمپاره هایی به منطقه اعظمیه شلیک کردند.»

منطقه اعظیمه صحنه درگیری های فرقه یی در ماه های اخیر بوده است. ساکنان این منطقه می گویند اخیرا در این منطقه با خمپاره های سرگردان روبه رویند و به گفته آنها این خمپاره ها از داخل اعظمیه بر ضد اهالی و به منظور درگیری بین شیعیان و سنی ها و برای ایجاد جنگ داخلی در عراق شلیک می شود.

همچنین به گفته پلیس امروز ۷ تن در عراق کشته شدند که ۶ مورد آن در بغداد بود. انفجار یک بمب کنار جاده اى در بازاری در بغداد موجب کشته شدن ۳ تن شد و ۱۹ تن را زخمی کرد. همچنین انفجار خودرویی بمب گذاری شده در نزدیکی دانشکده هنرهای زیبا در بغداد ۲ غیر نظامی را کشت و سه تن را مجروح کرد.

یک مقام امنیتی عراق اعلام کرد انفجار یک بمب کنار جاده که یک گشت پلیس را هدف قرار داده بود، یک سرباز عراقی را از پای در آورد و ۴ عابر غیر نظامی را زخمی کرد.

در منطقه ابوخیر در بغداد نیز انفجار بمب موجب زخمی شدن سه عراقی شد. در پی ایجاد مقررات منع عبور و مرور از روز سه شنبه در مناطق مختلف عراق، درگیری ها در برخی مناطق از جمله اعظمیه شدت پیدا کرده است. این مقررات برای جلوگیری از واکنش های احتمالی طرفداران صدام حسین به حکم اعدام رئیس جمهور پیشین عراق صورت گرفته است.

صدام حسین روز یک شنبه،۱۴ آبان ماه به اتهام کشتار ۱۴۸ تن از شیعیان در روستای دوجیل در سال ۱۹۸۰ ميلادى ، به مرگ به روش حلق آویز شدن محکوم شد.

در همین حال نوری المالکی، نخست وزیر عراق امروز تاکید کرد که صدام حسین به طور قطع به دار آویخته خواهد شد.وی با انتشار بیانیه یی گفت: «با وجود اینکه برخی تهدید کرده اند اعدام صدام باعث جنگ داخلی در عراق می شود، دولت عراق مصمم است صدام را اعدام کند.»

نوری المالکی همچنین پیش بینی کرده صدام حسین تا قبل از پایان سال جاری میلادی، يعنى یکماه دیگر، اعدام شود. نخست وزیر عراق همچنین گفت که جنگ هنوز به پایان نرسیده و مقابله با تروریسم در عراق ادامه دارد چرا که خط اصلی تروریسم در عراق، اعضای باقی مانده حزب بعث هستند.

اعضای باقی مانده از حزب بعث در اعتراض به حکم اعدام صادره بر ضد صدام حسین ، تهدید به انجام حملات مسلحانه کرده اند.
XS
SM
MD
LG