لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۴۰

نتانیاهو فلسطینی‌ها را مسئول کناره‌گیری نماینده اوباما دانست


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
در پی کناره‌گیری جرج میچل، میانجی‌گر صلح اسرائیلی- فلسطینی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ضمن ابراز تاسف از این اقدام آقای میچل، مسئولیت کناره‌گیری او را متوجه فلسطینی‌ها دانست.

نخست وزیر اسرائیل در این زمینه گفت که «پیش‌شرط‌های فلسطینی‌ها برای از سرگیری مذاکرات با اسرائیل اجرای ماموریت آقای میچل را پیچیده کرده بود».

اشاره آقای نتانیاهو به درخواست اکید فلسطینی‌ها از اسرائیل برای قطع کامل ساخت‌وساز در کرانه باختری و شرق اورشلیم است که مخالفت اسرائیل با آن، مانع از تجدید مذاکرات راکدمانده این کشور با تشکیلات خودگردان فلسطینی شد.

نخست وزیر اسرائیل روز شنبه گذشته در تماس تلفنی با سناتور میچل چنین اظهار نظر کرد که آشتی جنبش‌های فتح و حماس نیز «چالش» جدیدی را در برابر از سرگیری گفت‌وگوهای سیاسی میان فلسطینی‌ها و اسرائیل ایجاد کرده است.

جرج میچل پس از دو سال و نیم که ماموریت محوله از سوی باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، را پذیرفته بود، آخر هفته گذشته استعفانامه خود را به آقای اوباما ارائه کرد.

آقای میچل در نامه خود تاکید کرده است که همچنان از رویای باراک اوباما برای برقراری صلح در خاورمیانه حمایت می‌کند.

باراک اوباما در روز دوم کار خود در کاخ سفید، آقای میچل را به این ماموریت گماشته بود، اقدامی که انتظارات زیادی را به وجود آورد و این تصور را ایجاد کرد که اوباما قاطعانه می‌خواهد در اولین دوره ریاست جمهوری خود معضل دیرینه اسرائیلی- فلسطینی را حل کند.

در همین حال کناره‌گیری جرج میچل و واگذاری موقت این ماموریت به معاون او، دیوید هیل، در حالی است که از سپتامبر (شهریور) گذشته، هیچ گونه دیداری میان رهبران اسرائیل و فلسطینی‌ها رخ نداده است.

در تمامی دو سال و نیم ماموریت آقای میچل نیز، علی‌رغم سفرهای پی در پی او میان اورشلیم و رام‌الله، نخست وزیر اسرائیل و رئیس تشکیلات فلسطینی تنها سه بار در سپتامبر گذشته دیدار کردند.

هنیه: باید صهیونیسم را از اراضی مقدس اسلامی برچید

در این میان، اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت حماس در باریکه غزه، روز یک‌شنبه در سخنرانی خود به مناسبت «یوم‌النکبه» تاکید کرد که «می توان و باید کارگاه صهیونیسم را از اراضی مقدس اسلامی برچید».

اسماعیل هنیه در این سخنرانی در برابر حدود ده هزار فلسطینی گرد آمده در مقابل مسجد اصلی شهر غزه گفت که فلسطینی‌ها حق دارند که در برابر اشغالگر از همه راه‌های «مقاومت» استفاده کنند.

فلسطینی‌ها روز یک‌شنبه به مناسبت «یوم النکبه» در تظاهرات و راهپیمایی‌ها و اقدامات اعتراضی گسترده‌ای در باریکه غزه، کرانه باختری، شرق اورشلیم و شهرهای عرب‌نشین شمال اسرائیل شرکت کردند.

فلسطینی‌ها سالروز استقلال اسرائیل را برای خود «یوم‌النکبه» یا «روز فاجعه» می‌دانند.

نیروهای امنیتی اسرائیل از چند روز پیش برای مقابله با رخدادهای احتمالی در «نقاط حساس» عرب‌نشین به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

در همین حال مرگ یک نوجوان ۱۶ ساله در بامداد شنبه در تظاهراتی در محله عرب‌نشین «سیلوان» در شرق بیت‌المقدس، عزم فلسطینی‌ها را برای تظاهرات گسترده جزم کرد.

همزمان، روز یکشنبه تظاهرات بزرگی در کشورهای همجوار اسرائیل، از جمله اردن و مصر در سالروز «یوم‌النکبه» برای همبستگی با فلسطینی‌ها در جریان است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG