لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۱۸

نصرالله از رخنه «جاسوسان سیا» در گروه حزب‌الله خبر داد


شیخ حسن نصرالله بر صفحه تلویزیون در سیدون لبنان
حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، روز جمعه مدعی شد که سازمان سیای آمریکا «به خاطر اسرائیل» جاسوسانی را به گروه او در لبنان رخنه داده است.

آقای نصرالله، شامگاه جمعه، در یک سخنرانی از مخفیگاه خود که مستقیماً از تلویزیون «المنار»، شبکه تلویزیونی حزب‌الله، پخش می‌شد، گفت سه «جاسوسی» که به تازگی در لبنان دستگیر شده‌اند از سوی سیا مأموریت داشته و توانسته بودند به ساختار حزب‌الله نفوذ کنند.

دبیرکل حزب‌الله گفت که اسرائیلی‌ها در رخنه دادن جاسوسان به درون حزب‌الله «شکست خورده‌اند»، و به همین دلیل به‌ناچار به سیا مراجعه کرده و سیا این «خوش‌خدمتی» را برای «صهیونیست‌ها» انجام داده است.

آقای نصرالله مدعی شد که سفارت آمریکا در بیروت، پایتخت لبنان، در جریان این ماجرا بیشترین کمک را به این «جاسوسان» کرده و مدارک لازم و به‌ویژه «مصونیت دیپلماتیک آمریکایی» را در اختیار آنها قرار داده است.

به همین دلیل،‌ به گفته آقای نصرالله، «سفارتخانه آمریکا در بیروت لانه جاسوسی است».

در همین حال، دبیرکل حزب‌الله گفت که «برخلاف شایعات» این «جاسوسان» نتوانسته‌اند که خود به مهره‌های مهمی در کادرهای تصمیم‌گیری حزب‌الله تبدیل شوند و لذا «تهدیدی برای حزب‌الله یا توان نظامی آن نبوده‌اند».

او همچنین گفت که «لطمه زدن به زیربنای امنیتی و نظامی حزب‌الله امکان‌پذیرنیست و توان این سازمان برای رویارویی با دشمن نیز نفوذناپذیر باقی مانده است».

حسن نصرالله برای «اثبات» این که «جاسوسان» تنها برای آمریکایی‌ها کار نمی‌کرده‌اند و هدف‌شان خدمت به اسرائیل بوده است، گفت که «اطلاعاتی که آنها برای گردآوری‌اش تلاش کرده بودند، برای آمریکایی‌ها جالب نیست، بلکه جزئیات نظامی است که تنها اسرائیلی‌ها، برای زمان جنگ، به آن علاقه دارند».

به گفته دبیرکل حزب‌الله لبنان، دو نفر از سه جاسوس دستگیرشده توسط تشکیلات داخلی حزب‌الله، به «ارتباط با سیا و سفارت آمریکا اعتراف کرده‌اند».

به گفته آقای نصرالله، بررسی‌های بیشتر در مورد نفر سوم و این که او به کدام سازمان جاسوسی غربی وابسته بوده است ادامه دارد.

اظهارات حسن نصرالله بلافاصله از سوی سخنگوی سفارت آمریکا در بیروت رد شد. این سخنگو گفت که این اتهامات از زبان سران حزب‌الله تازگی ندارد و آنها بار‌ها چنین ادعاهایی را مطرح کرده‌اند.

در پنج سالی که از نبرد ۳۳ روزه حزب‌الله با ارتش اسرائیل در تابستان ۲۰۰۶ سپری شده است، این سازمان هر از گاهی از بازداشت «جاسوس‌هایی در خدمت اسرائیل» سخن گفته و تشکیلات امنیتی لبنان نیز دستگیری افرادی را که قریب به اتفاق آنها لبنانی بودند تأیید کرده است.

اتهام جدید حسن نصرالله به آمریکا برای رخنه دادن جاسوسانی به درون ساختار حزب‌الله، «جهت خدمت به منافع اسرائیل»، در حالی است که لبنان درتب و تابی تازه در آستانه اعلام نتیجه نهایی دادگاه بین‌المللی پرونده قتل رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان، قرار دارد.

در بسیاری از گزارش‌های پیشین تأکید شده بود که انگشت اتهام درمورد اجرای این جنایت، به سوی حزب‌الله و سران آن نشان خواهد رفت.

در همین حال، دتلف مهلیس، بازپرس آلمانی پیشین پرونده قتل حریری، در روزهای اخیر به روزنامه اشپیگل چاپ آلمان گفت که او همچنان معتقد است که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، آمر اصلی قتل حریری بوده و حزب‌الله که هم‌پیمان سوریه و ایران است، این قتل سیاسی را در فوریه ۲۰۰۵ در بیروت اجرا کرده است.

در همین حال، حسن نصرالله در سخنرانی جمعه شب خود گفت که ماجرای جاسوسی جدید «هیچ ارتباطی» با دادگاه بین‌المللی پرونده قتل حریری ندارد.
XS
SM
MD
LG