لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۰۴
وزارت خارجه لبنان اعلام کرد که از اسرائیل به خاطر کارگزاری تجهیزات شنود در کوه‌های لبنان و سپس منهدم کردن آنها به شورای امنیت سازمان ملل شکایت می‌کند.

روز چهارشنبه طنین انفجاری سهمگین در سواحل بندر صیدای لبنان، موجب وحشت زیاد مردم منطقه شد.

رسانه‌های لبنانی مدعی بودند که انفجار نتیجه حملات هوایی اسرائیل به نقاطی بوده که در آنها بخش‌هایی از تجهیزات شنود کارگزاری شده بود.

به گزارش رسانه‌های لبنانی، از آنجا که در روزهای پیش از آن، ارتش لبنان بخشی از این تجهیزات را کشف کرده بود، اسرائیل «برای جلوگیری از برملا شدن جزئیات اقدام خود» تصمیم به بمباران آنها گرفته است.

این رسانه‌ها همچنین تصاویری را منتشر کرده‌اند که ظاهرا نشان می‌دهد تجهیزاتی در دل حفره‌هایی در کوه‌ها قرار داشته است. این رسانه‌ها می‌گویند که واژه‌هایی به زبان عبری بر روی این تجهیزات دیده می‌شود.

در لبنان همگان اتفاق نظر دارند که هدف عواملی که این تجهیزات را کارگزاری کرده‌اند کمک به جاسوسی و گردآوری اطلاعات در زمینه فعالیت‌های حزب‌الله لبنان بوده است.

سعد حریری، نخست وزیر لبنان، نیز روز پنج‌شنبه با انتقاد از اسرائیل، این کشور همسایه جنوبی لبنان را عامل صداهای وحشت‌انگیز چهارشنبه شب در سواحل صیدا دانست.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، و رسانه‌های لبنان مدعی هستند که برخی از لبنانی‌ها با گرفتن پول از اسرائیل در کارگزاری این تجهیزات در لبنان برای رصد هرچه بیشتر تحرکات حزب‌الله همکاری داشته‌اند.

در یک سال اخیر حدود یک‌صد لبنانی به اتهام «همکاری با اسرائیل» از سوی نهادهای امنیتی لبنان در این کشور دستگیر شده‌اند.

در همین حال ارتش اسرائیل می‌گوید که در روزهای اخیر «تحرکات غیرمعمول» هوایی بر فراز لبنان نداشته است. از سوی دیگر ارتش اسرائیل به ادعاها در زمینه «حمله هوایی» برای منهدم کردن «تجهیزات شنود در دل کوه‌های صیدا» واکنش نشان نداده است.

اما به نظر می‌رسد که اسرائیل پروازهای هوایی خود را در حریم هوایی لبنان اقدام «عادی» تلقی می‌کند، امری که شورای امنیت بر اساس قطعنامه ۱۷۰۱ خواهان توقف آن شده بود.

از سوی دیگر رسانه‌های اسرائیلی تاکید دارند که تصاویر منتشره از تجهیزات، متعلق به گذشته بوده و تجهیزاتی است که اسرائیل در نبرد سال ۲۰۰۶ مورد استفاده قرار داده بود.

رسانه‌های اسرائیلی به نقل از کارشناسان نظامی نوشته‌اند که تجهیزاتی که تصویرشان در لبنان منتشر شده، هرچند نظامی است، دستگاه جاسوسی نبوده است.

حزب‌الله در تابستان ۲۰۰۶ پس از آن که با حمله به یک مقر نظامی ارتش اسرائیل هشت سرباز این کشور را کشت و دو سرباز شدیدا مجروح را با خود به لبنان برد، موجب بروز نبردی با ارتش اسرائیل شد که ۳۳ روز به درازا کشید.

درنبرد تابستان ۲۰۰۶، بیش از یک هزار و دویست لبنانی و ۱۶۰ نظامی و غیرنظامی اسرائیلی کشته شدند و خسارات سنگینی به بخشی از زیربناهای لبنانی عمدتا در مناطق شیعه‌نشین لبنان، وارد شد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG