لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۴۳
روابط عمومی سپاه پاسداران روز یکشنبه، اعلام کرد که «هواپیماربایی» ناموفق پرواز تهران-دمشق، با سفر سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان به ایران مرتبط بوده‌است و سازمان مجاهدین خلق «عاملان این هواپیماربایی» هستند.

رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران، روز یکشنبه به خبرگزاری فارس گفت: «به دنبال سفر رئیس جمهور به لبنان، رژیم صهیونیستی که قصد داشت ترور رفیق حریری نخست‌وزیر اسبق لبنان را برگردن حزب الله لبنان بیندازد، پس از این سفر و با افشاگری‌های حزب‌الله لبنان ناکام ماند و به همین دلیل قصد داشت تا با استفاده از عوامل مزدور خود در جریان ماجرای هواپیماربایی اخیر، یک فضاسازی رسانه‌ای علیه کشورمان ایجاد کند.»

وی همچنین با اشاره به تلاش پارلمان اروپا برای خارج کردن نام سازمان مجاهدین خلق از «فهرست گروه‌های تروریستی»، این سازمان را متهم کرد که عامل این هواپیماربایی بوده است.

رسانه‌های ایرانی روز شنبه به نقل از مسئولان ایرانی اعلام کردند که تلاش برای ربودن پرواز ۵۱۷ که روز جمعه تهران را به مقصد دمشق ترک کرده بود، با اقدام نیروهای امنیت پرواز ناکام ماند.

در همین باره شاهرخ نوش‌آبادی، سخنگوى شرکت هواپیمایى جمهورى اسلامى ایران، اعلام کرد که هواپیماربا «وضعیت روانى نامناسبى داشته» و «با اعلام این که قصد دارد هواپیما را برباید، موجب بروز همهمه‌ میان مسافران شده بود، که بلافاصله مسئولان امنیت پرواز فرد خاطى را دستگیر کردند.»

به گفته سخنگوی هما، در نزدیکی دمشق یکی از مسافران گفت که بمبی در اختیار دارد و خواستار آن شد که هواپیما در کشور دیگری بنشیند.

در حالی که سخنگوی هما، هواپیماربا را فردی توصیف کرده بود که «وضعیت روانی نامناسب» داشته است، سپاه پاسداران، درهمین روز با انتشار اطلاعیه‌اى از «ناکامى تلاش ضد انقلاب براى ربایش هواپیماى جمهورى اسلامى در مسیر تهران- دمشق» خبر داد.

در اطلاعیه سپاه در این باره آمده است: «با اقدام قاطع و به موقع گارد امنیت پرواز سپاه پاسداران انقلاب اسلامى و هوشیارى خدمه پرواز، تلاش یکى از عناصر وابسته به ضد انقلاب براى ربودن هواپیماى جمهورى اسلامى ایران در مسیر تهران- دمشق ناکام ماند.»

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، که از پشتیبانی غرب و عربستان برخوردار است، روز شنبه برای یک دیدار سه روزه وارد تهران شد.

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که انتظار می‌رود یک دادگاه جنایی بین‌المللی که درباره پرونده ترور رفیق حریری، نخست‌وزیر سابق لبنان، تحقیق می‌کند، راى نهايى خود را ماه آینده میلادی اعلام کند.

پیش از این برخی از رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که این دادگاه شماری از اعضای حزب‌الله را به دست داشتن در قتل حریری متهم خواهد کرد.

حزب‌الله پیش از این هر گونه اتهامی علیه خود را رد کرده و برگزاری این دادگاه را در راستای منافع اسرائیل و برای ضربه زدن به لبنان دانسته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG