لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۲

بریتانیا دست داشتن در قتل لیتویننکو را تکذیب کرد


آلکساندر ليتويننکو، افسر سابق سازمان امنيت فدرال روسيه، ماه نوامبر سال گذشته بر اثر مسموميت به ماده پولونيم‪ ۲۱۰‬در لندن درگذشت.

سفارت بريتانيا در مسکو، روز جمعه، دست داشتن سازمان اطلاعاتی بريتانيا - MI 6 - را در قتل آلکساندر ليتويننکو، مامور سابق سازمان اطلاعاتی روسيه، رد کرد.


روز پنج شنبه، يک شهروند روسی مظنون به دست داشتن در قتل الکساندر ليتويننکو در لندن، به نام آندره لوگووی با برگزاری يک کنفرانس خبری در مسکو، MI 6 را به اين قتل متهم کرده بود.


آقای لوگووی که خود زمانی افسر سازمان اطلاعاتی «کا گ ب» بوده، همچنين با رد اتهامی قتلی که متوجه اوست، سازمان های اطلاعاتی بريتانيا را به تلاش برای استخدام خود او متهم کرده بود.

اما روز جمعه يک مقام اين سفارت بريتانيا در مسکو، در مصاحبه ای با تلويزيون دولتی روسيه گفت: «قتل ليتويننکو که آندره لوگووی از طرف بريتانيا به ارتکاب آن متهم شده، يک پرونده جنايی است که ارتباطی با امور اطلاعاتی ندارد.»


دفتر پيگيری قضايی بريتانيا، اول خرداد ماه، آندره لوگووی، را به قتل آلکساندر ليتويننکو متهم کرده و از دولت روسيه خواستار تحويل وی شد.


دادستانی کل روسيه با استناد به قانون اساسی روسيه که در آن تحويل اتباع روس به کشورهای ديگر برای محاکمه منع شده درخواست بريتانيا را رد کرد.


۱۰ روز پس از طرح علنی اين اتهام نيز،، آندره لوگووی، خود در يک مصاحبه مطبوعاتی در مسکو گفت که ليتويننکو را «دشمن» نمی دانسته تا بخواهد او را به قتل برساند.


آقای لوگووی در اين کنفرانس مطبوعاتی گفت که «شواهد کافی» برای اثبات اين اتهام در دست داردو افزود: «ليتويننکو و حامی وی بوريس برزوفسکی (سرمايه دار روس پناهنده در بريتانيا) به استخدام سرويس MI 6 بريتانيا در آمده بودند.»

آلکساندر ليتويننکو، افسر سابق سازمان امنيت فدرال روسيه، ماه نوامبر سال گذشته بر اثر مسموميت به ماده پولونيم‪ ۲۱۰‬در لندن درگذشت و دولت بريتانيا، سازمان های اطلاعاتی روسيه و آندره لوگووی را به قتل وی متهم کرد.


آقای لوگووی در اين کنفرانس مطبوعاتی گفت که «شواهد کافی» برای اثبات اين اتهام در دست داردو افزود: «ليتويننکو و حامی وی بوريس برزوفسکی (سرمايه دار روس پناهنده در بريتانيا) به استخدام سرويس MI 6 بريتانيا در آمده بودند.»


آقای لوگووی که در حال حاضر مديريت يک شرکت ارائه خدمات امنيتی و حفاظتی را بر عهده دارد، گفت: «ليتويننکو از برزوفسکی و MI 6 ، ‬به خاطر کم توجهی به خود و پرداخت ناکافی بابت خدماتش دلسرد شده بود.»


به گفته وی، MI 6 در تلاش برای به دست آوردن مدارکی برای «رسوا کردن رييس جمهوری روسيه و خانواده اش» بودند و به وی پيشنهاد کردند که به اين کار بپردازد.


آندره لوگووی همچنين به روابط ليتويننکو و احمد زاکايف، يکی از رهبران شورشيان چچنی پناهنده در بريتانيا اشاره کرد و گفت: «ليتويننکو به درخواست زاکايف در استانبول با نمايندگان گروه های شورشی چچنی ديدار کرده و به دره پانکيسی در گرجستان هم سفر کرده بود.»


XS
SM
MD
LG