لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۳۷

سفر رئيس جمهور بلاروس به تهران


روساي جمهور ايران و بلاروس، تابستان امسال در هاوانا با يکديگر ديدار کرده بودند.

الکساندر لوکاشنکا رییس جمهور بلاروس امشب برای دیدار رسمی دو روزه ای وارد ایران می شود.


هفته گذشته و پس از دیداروزیر امور خارجه بلاروس، سرگئى مارتینوف از ایران، آقای مارتینوف هدف این دیدرا را گسترش روابط دو کشور و به مرحله اجرا در آوردن برخی از پروژه های اقتصادی عنوان کرد.


سرگئى مارتینوف، هفته گذشته با بیان موضع رسمی حکومت بلاروس نسبت به برنامه ی اتمی جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد دولت متبوع وی به صلح آمیز بودن این برنامه اطمینان دارد.


حکومت بلاروس که مقام های واشنگتن آن را آخرین دیکتاتوری اروپا می نامند، از سوی ایالات متحده آمريکا و اتحادیه اروپا، به دلیل زیر پا گذاشتن اصول اولیه آزادی بیان، تفلب در انتخابات و سرکوب مخالفان سیاسی و قومی شدیدا مورد انتقاد قرار دارد.


الکساندر لوکاشنکا در سال ۱۹۹۴ ميلادى به مقام ریاست جمهوری رسید و در تمام انتخابات بعدی در این کشور که به گفته ناظران غربی همراه با تقلب بود، در این مقام ابقا شد.


آقای لوکاشنکا پیش از سقوط کمونیسم در روسیه، به مدت ۴ سال در سرویس مخفی شوروی - کا گ ب - فعالیت می کرد و از مخالفان سرسخت میخائیل گورباچوف و فروپاشی شووری بود.


از سوی دیگر بلاروس از متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین محسوب می شود. در گزارش کلی برنامه توسعه سازمان ملل، بلاروس در میان 177 کشور در رتبه ی شصت و هفتم یعنی چندین رتبه بالاتر از کشور هایی مانند چین یا تایلند قرار دارد. ایران در این گزارش رتبه ی نود و نهم را بخود اختصاص داده است. طی سال های اخیر به دلیل گسترش روابط اقتصادی با روسیه، تورم در این کشور نیز تا مقدار زیادی مهار شده است.


بسیاری از مخالفان سیاسی آقای لوکاشنکا بارها تحت کنترل قرار گرفته اند و یا روانه زندان شده اند.


در میان آنها رهبر احزاب مخالف الکساندر کوزولین هم اینک در زندان در اعتصاب غذا به سر می برد. به گزارش خبر گزاری فرانسه خانواده آقاى کوزولين از او بی خبرند و بر اساس آخرین اطلاعات، از بیش از دو هفته گذشته، وضعیت جسمی وی رو به وخامت گذاشته است.


آقای کوزولین پیشتر نیز به اتهام اوباش گری، بیش از 5 سال در زندان بود.


الکساندر لوکاشنکا، فردا با محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی دیدار خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG