لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۴۱

«زیمبابوه و ایران باید با غرب مبارزه کنند»


رابرت موگابه که برای تقويت روابط سياسی و اقتصادی با جمهوری اسلامی مدت چهار روز در ايران اقامت داشت گفت که ايران و زيمبابوه برای دفاع از خود بايد به يک مکانيزم دست پيدا کنند.


رابرت موگابه، رييس جمهوری زيمبابوه، روز سه شنبه به سفر چهار روزه خود به ايران پايان داد و پس از امضای يادداشت تفاهم و همکاری های اقتصادی با مقامهای جمهوری اسلامی، به جنوب آفريقا بازگشت.

رابرت موگابه روز گذشته در يک کنفرانس خبری مشترک با محمود احمدی نژاد گفت، ايران و زيمبابوه مانند يکديگر می انديشند و بايد عليه قدرت های غربی مبارزه کنند.

دوست بزرگ جمهوری اسلامی


در نشست خبری روز سه شنبه، محمود احمدی نژاد رييس جمهوری اسلامی گفت: «دو کشور ايران و زيمبابوه دارای ديدگاههای مشترکی هستند. دولت زيمبابوه يک دولت انقلابی است که برای دفاع از استقلال و آرمان های خود تا کنون ايستادگی های زيادی به خرج داده است.»

رابرت موگابه که برای تقويت روابط سياسی و اقتصادی با جمهوری اسلامی مدت چهار روز در ايران اقامت داشت گفت که ايران و زيمبابوه برای دفاع از خود بايد به يک مکانيزم دست پيدا کنند.

اخيرا کاندوليزا رايس وزير خارجه آمريکا، ايران و زيمبابوه را حکومت های استبدادی خوانده بود. اما به گزارش روزنامه هرالد که در حراره پايتخت آن کشور منتشر می شود، رابرت موگابه که جمهوری اسلامی را دوست بزرگ خود می داند، اين اتهام را رد کرد و گفت تنها خدا می تواند در اين باره داوری کند.

۲۶ سال در قدرت

دولت رابرت موگابه به سبب تقلب در انتخابات رياست جمهوری و آزار و شکنجه مخالفان و تجاوز به حقوق بشر، از سوی بسياری از کشورهای غربی طرد شده و در انزوا قرار گرفته است. بريتانيا، آمريکا و اتحاديه اروپا با اعمال محدوديت ويزا و سفر، رابرت موگابه و اعضای دولت او را در محدوديت قرار داده اند.

رابرت موگابه از سال ۱۹۸۰ بيست و شش سال پيش به عنوان نخست وزير و پس از اصلاح قانون اساسی در سال ۱۹۸۷ به عنوان رييس جمهوری بر زيمبابوه حکم رانده است.

شش سال پيش در سال ۲۰۰۰ ميلادی، دولت زيمبابوه در يک اقدام ناگهانی، برنامه اصلاحات ارضی را در آن کشور به اجرا گذاشت و زمين های کشاورزان سفيد پوست را بين مردم بومی سياه پوست تقسيم کرد. اين موضوع باعث رکود شديد محصولات کشاورزی شد و بحران اقتصادی فراگيری زيمبابوه را در برگرفت.

مخالفان او می گويند، منظور از اصلاحات ارضی انتقال زمين ها به طرفدارانش بوده است.

عاشقان آزادی!

به گزارش روزنامه هرالد، محمود احمدی نژاد همتای آفريقايی خود را رهبری برجسته، با نفوذ و عادل خوان که عاشق آزادی است.

طی سفر چهار روزه رييس جمهوری زيمبابوه به ايران، چندين قرارداد تجاری و همکاری در ارتباط با انرژی و نيز تفاهم کمک های توسعه يی و همکاری های کشاورزی بين مقام های دو کشور به امضا رسيد.

از جزئيات اين قراردادها گزارشی منتشر نشده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG