لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۹:۰۷

وزیر دفاع کره جنوبی آماده باش نظامی اعلام کرد


به گزارش خبرگزاری ها، کيم جانگ سو، وزير دفاع کره جنوبی دستور به آماده باش کامل نظامی بيش از ۶۰۰ هزار نيروی ارتش اين کشور را صادر کرده است.
به رغم قطعی شدن آغاز دور جدید مذاکرات شش جانبه، خبرهای متناقضی از بحران اتمی کره شمالی منتشر شده است. از يک سو آمریکا اعلام کرده که حاضر است به کره شمالی «تضمین هایی امنیتی» بدهد و از سوی ديگر از کره جنوبی خبر می رسد که نيروهای نظامی برای يک درگيری احتمالی در حال آماده باش هستند.

پس از سيزده ماه توقف مذاکرات سياسی با کره شمالی بر سر برنامه نظامی اتمی اين کشور، روز دوشنبه، اين گفت و گو ها از سر گرفته می شود.

این گفت و گو ها، همچون دور پیشین مذاکرات بر سر برنامه اتمی کره شمالی، به صورت شش جانبه و با حضور دو کره، ايالات متحده، چين، ژاپن و روسيه انجام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ها، کيم جانگ سو، وزير دفاع کره جنوبی دستور به آماده باش کامل نظامی بيش از ۶۰۰ هزار نيروی ارتش اين کشور را صادر کرده است.

آقای کيم در نامه به مقام های بلندپايه نظامی کره جنوبی نوشته است: «ما بايد خود را برای انجام دومین دور آزمايش های نظامی هسته ای توسط پيونگ يانگ، در طول مذاکرات آماده کنيم.» اين اظهار نظر رسمی عملا نشان می دهد که همسايه جنوبی، احتمال انجام اين آزمايش ها را درست در زمان گفت و گو ها کاملا ممکن می داند.

در همين زمان روزنامه رسمی و دولتی کره شمالی، چند روز است که در نوشته ها و اعلاميه های مختلف به اين نکته اشاره می کند که دريافت کمک های احتمالی از سوی کشور های ديگری سبب نخواهد شد تا پيونگ يانگ دست از برنامه اتمی نظامی خود بردارد.

شينزو آبه، نخست وزير ژاپن، ديروز اعلام کرد، کشور وی خواهان پايان دادن به بحران اتمی کره شمالی به وسيله گفت و گو های شش جانبه است.

مقام های ژاپنی اما بر سر مسأله ديگری می خواهند به صورت مسقيم و بدون حضور ديگر کشور ها با پيونگ يانگ به مذاکره بنشينند. سيزده شهروند ژاپنی در دهه هفتاد و هشتاد ميلادی توسط ماموران کره شمالی ربوده شدند که پنج تن آزاد شده اند و از ديگران اطلاعی در دست نيست.

روسيه، چين و ژاپن از بن کی مون، رييس جديد سازمان ملل متحد و وزير خارجه سابق کره جنوبی خواسته اند تا در مذاکرات پيش رو نقشی حمايتی داشته باشد و از رهبری احتمالی اين گفت و گو ها خود داری کند.

غير منتظره ترين خبر اما توسط يک وب سايت در پاريس منتشر شده است. وب سايت «وورلد تريبيون» به نقل از يک وب سايت اطلاعاتی که مقرر آن در پاريس است آورده که چين خود را برای حمله به کره شمالی و به قدرت رساندن نظاميان طرفدار پکن به جای کيم جونگ ايل، رهبر فعلی اين کشور اماده می کند.

اين اخبار توسط هيچ خبرگزاری يا نشريه معتبری تاييد نشده اند. چين در شرايط فعلی روابط بهتری با کره شمالی دارد اما پيشتر و در زمان رييس جمهور سابق چین، جيانگ زمين، روابط اين دو کشور بارها به تيرگی کشيده شد.
XS
SM
MD
LG