لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۱۹

زندانی سیاسی «در اثر کوتاهی مقامات ایرانی» درگذشت


امیرحسین حشمت ساران، زندانی سیاسی که از چهار سال پیش در زندان رجایی‌شهر کرج محبوس بود، صبح روز جمعه در اثر بیماری قلبی در بیمارستان رجایی کرج درگذشت.

به گفته محمدرضا فقیهی، وکیل آقای حشمت ساران،‌ حال این زندانی که سابقه بیماری قلبی داشته است چهارشنبه شب به وخامت گراییده و به بهداری زندان رجایی‌شهر، گوهردشت سابق، و سپس به بیمارستان رجایی کرج منتقل شده و در همان جا جان سپرده است.

آقای فقیهی در گفت‌وگو با رادیوفردا با اشاره به این که «زندان کوشش جدی برای معالجه زندانی بیمارش نکرده و باید توجه داشت که زندان مسئول سلامتی زندانیان است» نتیجه گرفت که در مرگ امیرحسین حشمت ساران «کوتاهی مقامات زندان مسلم است».

امیرحسین حشمت ساران در سال ۱۳۸۳ به جرم تاسیس گروهی به نام «جبهه اتحاد ملی ایران» محاکمه و در دادگاه انقلاب شهریار به هشت سال حبس محکوم شد.
به گفته وکیل آقای حشمت ساران، این زندانی از ماه‌ها قبل دچار عارضه قلبی بوده و پیش از این نیز «بارها حال او بد شده بود».

آقای فقیهی می‌گوید با این وجود دادستان انقلاب شهریار درخواست‌های همسر آقای حشمت ساران، الهه نازجو،‌ را برای درمان این زندانی بی‌پاسخ گذاشته و در چهار سال گذشته «برای جلوگیری از گفت‌وگوی او با رسانه‌ها» بیش از یک بار به او مرخصی نداده است.

فاطمه حشمت ساران، خواهر زندانی درگذشته، نیز در گفت‌وگو با رادیوفردا با اشاره به این که خانواده حشمت ساران به مرگ این زندانی «مشکوک» هستند گفت که «ما دنبال این کار را خواهیم گرفت».

خانم حشمت ساران همچنین اشاره می‌کند که این زندانی پس از انتقال به بیمارستان با وجود این که در حال کما بوده «با دست‌بند به تخت بسته شده است».

محمدرضا فقیهی در گفت‌وگو با رادیوفردا در عین حال ادعای مورد ضرب و شتم قرار گرفتن موکل خود، آقای ساران، در زندان کرج را رد کرد.

پیشتر چند وب‌سایت و وبلاگ اشاره کرده بودند که امیرحسین حشمت ساران در سلول زندان مورد «حملات سازمان‌یافته و ضرب و شتم» قرار گرفته است.

امیرحسین حشمت ساران در سال ۱۳۸۳ به جرم تاسیس گروهی به نام «جبهه اتحاد ملی ایران» محاکمه و در دادگاه انقلاب شهریار به هشت سال حبس محکوم شد.

آقای حشمت ساران در سال ۱۳۸۴ نیز در اعتراض به هم‌بند شدن با زندانیان عادی به همراه عده‌ای دیگر به اعتصاب غذا دست زد. این اعتصاب غذا ۹ هفته ادامه داشت.
XS
SM
MD
LG