لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۵۱

رهبر ایران: نظر آقای رئیس جمهور به نظر بنده نزدیک‌تر است


علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در نماز جمعه ۲۹ خردادماه
آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه دوم نماز جمعه تاریخی ۲۹ خردادماه با توصیف اعتراضات مردمی به عنوان «اردوکشی» و «زورآزمایی» خیابانی هشدار داد که کسانی که بخواهند برای اصلاح ابرو چشم را کور کنند «مسئول هر خونی که ریخته شود هستند».

آقای خامنه‌ای گفت: «زورآزمایی خیابانی کار درستی نیست،‌ از همه می‌خواهم که به این کار خاتمه دهند.»

او در ادامه به ‌صراحت در مورد اعتراضات خیابانی مردم افزود: «اگر این امر خاتمه نیابد، مسئولیت آن متوجه مشوقان و برگزار کنندگان است، و من در این صورت باز به اینجا خواهم آمد و این بار با صراحت بیشتری سخن خواهم گفت.»

رهبر جمهوری اسلامی در طول خطبه‌های نماز جمعه دست کم سه بار صریحا هشدار داد که درصورت ادامه اعتراضات مسئولت هرگونه خونریزی به عهده افراد و «فرماندهان» پشت صحنه این ماجراست.

با گذشت یک هفته از انتخابات دهمین ریاست جمهوری ایران و پذیرفته نشدن نتایج آن از سوی نامزدهای اصلاح‌طلب، امروز آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در یکی از مهم‌ترین نمازهای جمعه از زمان انقلاب ۱۳۵۷ در دانشگاه تهران سخنرانی کرد و از آن چه می‌توان موضع نهایی او در مورد انتخابات ریاست جمهوری دهم نامید سخن گفت.

آقای خامنه‌ای با تکرار این گفته خود که «برخی برنده‌اند و برخی بازنده» با لحنی عتاب‌آلود هشدار داد که «بنده زیر بار بدعت‌های غیرقانونی نخواهم رفت». وی در ادامه گفت کسی نمی‌تواند از این بدعت‌ها به عنوان «اهرم فشار» علیه نظام استفاده کند.

احتمالا مقصود آقای خامنه‌ای از «بدعت‌های غیرقانونی» اعتراضات مردمی شش روز اخیر در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران است که به دعوت میرحسین موسوی و به‌رغم عدم صدور مجوز از سوی وزارت کشور دولت نهم انجام شده است.

آقای خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود که با حضور علی لاریجانی، محمود احمدی‌نژاد، احمد جنتی، آیت‌الله شاهرودی و چند تن از وزرای دولت نهم برگزار شد با اشاره به تلاطم‌های گوناگون روحی و اجتماعی گفت که «همیشه دشمنان اسلام خواسته‌اند دل مسلمانان را مشوش کنند».

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،در نماز جمعه
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به این که «جمهوری اسلامی اهل خیانت به آرای مردم نیست» بر هر گونه ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری مهر باطل زد.

او گفت: «در کشور، سازوکار قانونی انتخابات به گونه‌ای است که اجازه تقلب نمی‌دهد، آن هم با ۱۱ میلیون تفاوت رای.»

اشاره رهبر جمهوری اسلامی به تفاوت آرای دو رقیب اصلی انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، محمود احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی، بود. آقای موسوی از زمان اعلام نتایج این انتخابات پیروزی آقای احمدی‌نژاد را نپذیرفته و دولت او را به تخلف در انجام انتخابات متهم کرده است.

سخنان آیت‌الله خامنه‌ای از آن رو حائز اهمیت است که وی بلافاصله پس از اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد از سوی وزارت کشور، پیش از شورای نگهبان، ریاست‌جمهوری وی را تایید کرد.

او در عین حال پس از اعتراضات گسترده خیابانی، در دیدار با نمایندگان نامزدها و همچنین میرحسین موسوی که مدعی پیروزی است، همه طرف‌ها را به آرامش دعوت کرد.

او همچنین وعده داد که شورای نگهبان به شکایات نامزدهای معترض «با دقت» رسیدگی می‌کند.

رهبر جمهوری اسلامی با این حال در دیدار با نمایندگان نامزدها محمود احمدی‌نژاد را رئیس‌جمهور «منتخب» خوانده و بر ضرورت داشتن فرهنگ شکست تاکید کرد.

با این حال میرحسین موسوی و مهدی کروبی ترجیح دادند که همزمان با مذاکراتی که با سران حکومتی انجام می‌دهند میلیون‌ها نفر از هواداران خود را به خیابان‌ها فرابخوانند.

اما تظاهرات آرام مردمی که به طرفداری از نامزدهای‌شان به خیابان‌ها ریخته و خواستار «پس گرفتن رای» خود شده بودند در برخی موارد به شدت از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی سرکوب شده است.

در طول یک هفته گذشته چندین نفر در خیابان‌های تهران و دیگر شهرها کشته، شمار نامعلومی زخمی و همچنین صدها نفر بازداشت شده‌اند. از وضعیت برخی بازداشت‌شدگان هیچ خبری در دست نیست.

خطاب رهبر جمهوری اسلامی به کشورهای غربی

آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود «بعضی از کشورهای غربی» و رسانه‌های وابسته به آنها را متهم کرد که از ماه‌ها پیش از انتخابات تلاش داشتند «در اصل انتخابات ایجاد تردید کنند» که، به گفته وی، «اما حرکت عظیم مردم را انتظار نداشتند».

به گفته آیت‌الله خامنه‌ای کشورهای غربی که وی معمولا از آنها به عنوان «دشمن» یاد می‌کند پس از انتخابات بیست و دوم خرداد «شوکه شدند و فهمیدند چه اتفاق بزرگی» در ایران افتاده است.

آیت‌الله خامنه‌ای یکی دیگر از تبعات انتخابات هفته گذشته را این عنوان کرد که کشورهای غربی «فهمیدند که سرفصل جدیدی در مسائل مربوط به جمهوری اسلامی» آغاز شده است.

رهبر جمهوری اسلامی سپس، با اشاره به اعتراض‌های نامزدها به روند برگزاری انتخابات، درباره واکنش ‌کشورهای غربی گفت: «از همان صبح جمعه وقتی اعتراض بعضی از نامزدها را دیدند ناگهان احساس کردند فرصتی برای‌شان پیش آمد؛ فکر کردند می‌توان موج‌سواری کرد.»


آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه گفت که با تجمعات خیابانی مردم، کشورهای غربی «امیدوار شدند و یواش یواش نقاب‌های‌شان کنار رفت» و با موضع‌گیری چند وزیر خارجه کشورهای غربی و نیز مقام‌های آمریکایی «باطن» آن عیان شد.

آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه انگشت اتهام را به سوی باراک اوباما نشانه گرفت و گفت: «نقل شد از رئیس جمهوری آمریکا که ما منتظر روزی بودیم که مردم به خیابان‌ها بریزند.»

‌رهبر جمهوری اسلامی همچنین به نوعی اعتراض‌های اخیر به نتایج انتخابات را به «عوامل عناصر خارجی» در داخل کشور منتسب کرد و گفت عده‌ای «خیال کرده‌اندکه اینجا هم گرجستان است.»

آیت‌الله خامنه‌ای گفت: «ده میلیون دلار خرج کردند و در گرجستان انقلاب مخملی راه انداختند و حکومتی را بردند و حکومتی را آوردند؛ احمق‌ها خیال کرده‌اند جمهوری اسلامی هم چنین است.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین با انتقاد از موضع‌گیری مقام‌های آمریکایی که خواستار آن شده بودند که خواست مردم ایران از سوی مقام‌های ایرانی در نظر گرفته شود و از به‌کارگیری خشونت ابراز نگرانی کرده بودند، بار دیگر واشینگتن را فرا خواند که به کارنامه حقوق بشری خود در داخل و خارج این کشور نظر بیندازد.

آیت‌الله خامنه‌ای به خصوص بریتانیا را به باد انتقاد گرفت و از آن به عنوان «دولت خبیث انگلیس» یاد کرد. مقام‌های جمهوری اسلامی در روزهای اخیر به‌شدت نسبت به برنامه‌های تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی واکنش نشان داده‌اند، به طوری که کامران دانشجو، مسئول ستاد انتخابات وزارت کشور، که برای دفاع از عملکرد خود به سیما آمده بود بارها از بی‌بی‌سی یاد کرد.

در آخرین راه‌پیمایی معترضان به انتخابات ریاست جمهوری، روز گذشته، پنج‌شنبه، صدها هزار نفر به نشانه‌ سوگواری سیاه پوشیدند و در میدان امام خمینی (توپ‌خانه) و خیابان‌های اطراف آن تجمع کردند.

در حالی که میرحسین موسوی گفته است «هرگز» از خواسته‌های خود کوتاه نخواهد آمد، مهدی کروبی نیز اعلام کرده است که محمود احمدی‌نژاد را رئیس جمهور ایران نمی‌داند.

دیدن نظرات (۳۰۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG