لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۰۱

«انتخابات، محکی برای سنجش قدرت محافظه کاران»


فرانس پرس از اين انتخابات به عنوان « نخستين آزمايش برای آقای احمدی نژاد» نام برد و نتيجه اين انتخابات را يک «عامل تعيين کننده» دانست.
برخی از خبرگزاری های بین المللی، انتخابات روز جمعه ۲۴ آذر را محکی برای شناسايی ميزان قدرت نيروهای محافظه کار و در راس آنها آقای محمود احمدی نژاد ارزيابی کردند.

فرانس پرس از اين انتخابات به عنوان « نخستين آزمايش برای آقای احمدی نژاد» نام برد و نتيجه اين انتخابات را يک «عامل تعيين کننده» دانست.

به گزارش اين خبرگزاری، نتايج انتخابات شوراهای شهری می تواند شدت دمای فضای سياسی ايران را نشان دهد و محافظه کاران را نسبت به ميزان قدرت شان در برابر اصلاح طلبان آماده مبارزه آگاه سازد.

فرانس پرس در ادامه گزارش خود به پيام رهبر جمهوری اسلامی خطاب به مردم ايران اشاره کرد که حضور آنان را در انتخابات، يک چالش انقلابی ديگر توصيف کرده بود.

بر طبق همين گزارش، از هنگام قدرت گيری مجدد محافظه کاران در سال ۱۳۸۱ که ميزان مشارکت مردم پايين ترين ميزان در طول حيات جمهوری اسلامی بود تا کنون، معيار و محک مناسبی برای ارزيابی مجدد به دست نيامده است؛ به همين دليل انتخابات جمعه اهميت خاصی برای آگاهان عرصه سياست دارد.

فرانس پرس می افزايد: «در کشوری که نتايج انتخابات قابل اعتماد نيستند و از تورم و معضل بی کاری قشر عظيمی از جوانان رنج می برد غير ممکن است که بتوان پيش بينی درستی از شرايط پس از انتخابات ارائه داد.»

خبر گزاری آسوشيتد پرس در گزارش خود به پوشش خبری تلويزيون جمهوری اسلامی ايران از انتخابات اشاره کرد که طی آن رهبر جمهوری اسلامی ضمن حضور پای صندوق رای به تشويق مردم برای انجام عمل مشابه پرداخت.

به نوشته اين خبرگزاری در همان پخش تلويزيونی به حضور محمود احمدی نژاد در يکی از مراکز رای پرداخته شده بود که وی را در صف رای نشان می داد

اين خبرگزاری ، همچنين به مصاحبه با مردم عادی پرداخته و از جمله مصاحبه يک لوله کش ۵۴ ساله به نام ضيا معروفی را نقل کرده که با نشان دادن شناسنامه خود اظهار کرده : « شناسنامه من پراز مهرهای انتخاباتی است و من امروز به ياران آقای احمدی نژاد رای داده ام ».

يک کارشناس آزمايشگاه به نام حسين انتظاری هم اظهار کرد : «در انتخابات شورای شهر به کسانی رای دادم که برای حل مشکل ترافيک تلاش می کنند و فضای سبز بيشتری ايجاد می کنند».

آسوشيتد پرس همچنين به موقعيت اصلاح طلبان در ايران پرداخت که اين اواخر شکست های سنگينی را متحمل شده اند. با اين حال يک معلم ۲۷ ساله به نام فاطمه کرمانی در مصاحبه با اين خبرگزاری گفت : « من به اصلاح طلبان رای دادم و اميدوارم پيام اين رای به حد کافی روشن باشد».

XS
SM
MD
LG