لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۲۲

جزییات طرح حمایت آمریکا از مدافعین حقوق بشر در جهان


خانم رايس در خصوص موارد تخصيص اين کمک های مالی اضافه کرد: « اين وجه می تواند به طور مثال صرف هزينه های حقوقی، درمانی و يا کمک به خانواده های فعالان حقوق بشری شود.»
روز پنج شنبه ۱۴ دسامبر همزمان با آغاز هفته جهانی حقوق بشر کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرد که دولت ايالات متحده برنامه های تازه ای را در حمايت از حقوق بشر و دموکراسی در ابعاد بين الملی در دست اجرا دارد.

وزير امور خارجه آمريکا راهکار اجرای طرح جديد واشينگتن در دفاع از حقوق بشر را شامل سه محور اصلی خواند.

يکی از اين محورها بررسی نحوه برخورد حکومت ها با سازمان های غير دولتی (NGO) است.

بخش ديگری از برنامه جديد دولت آمريکا، اعطای ساليانه جايزه ای تحت عنوان «جايزه مدافعين آزادی» است که به يک NGO يا فعال حقوق بشری غير آمريکايی اهدا می شود.

محور سوم اين طرح، تشکيل «صندوق مدافعين حقوق بشر» است. اين صندوق که مديريت آن بر عهده وزارت خارجه آمريکا خواهد بود، با بودجه يک ميليون دلار آغاز به کار می کند و هدف آن کمک به سازمان های غير دولتی و اشخاص مدافع حقوق بشر در مواقع ضروری است.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا در توضيح اهداف طرح اخير گفت: «اين صندوق که مديريتش بر عهده وزارت خارجه است ما را قادر به انتقال سريع مبالغ کوچک مالی به آن دسته از مدافعين حقوق بشر می کند که به دليل فشارهای دولتی احتياج به کمک دارند.»

خانم رايس در خصوص موارد تخصيص اين کمک های مالی اضافه کرد: « اين وجه می تواند به طور مثال صرف هزينه های حقوقی، درمانی و يا کمک به خانواده های فعالان حقوق بشری شود.»

خانم رايس همچنين در ادامه سخنان خود به تجليل از اقدامات سازمان های غير دولتی برای دستيابی به آزادی پرداخت.

وی گفت: «در همه کشورهای دنيا، موسسات غيردولتی و ديگر مدافعين حقوق بشر با وجود تمامی خطرات، به حمايت از حقوق بشر در زمينه هايی همچون دفاع از حقوق اقليت ها، کارگران و زنان پرداخته اند. تلاش آنها در راستای رسيدن به جامعه ای پرتکاپو با معيارهای دموکراتيک است.»

به گفته خانم رايس ايالات متحده متعهد به همکاری با همه ملل آزاد برای دفاع از حاميان حقوق بشر است.
XS
SM
MD
LG