لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۲۷

نتایج یک تحقیق: مرد هر چه سنتی تر، پولدارتر!


مردان سنتی فکر می کنند که اشتغال زن ها باعث بالا رفتن نرخ بزهکاری نوجوانان می شود.(عکس: AFP)

مردهایی که با این فکر و اعتقاد بزرگ می شوند که جای زن در خانه است و کارش خانه داری و بچه داری ممکن است «سنتی» خوانده شوند، اما می توانند از نظر درآمد از بقیه مردها بسیار جلو بیفتند.


بر اساس تحقیقی که در ایالات متحده انجام و نتایج آن در نشریه «روان شناسی کاربردی» منتشر شده است، این مردها به طور مداوم از مردهایی که «فکر بازتر و مدرن تری» دارند بیشتر درآمد دارند. و منظور از درآمد بالاتر در اینجا به طور متوسط ۸۵۰۰ دلار در سال بیشتر از بقیه مردهاست.


به عقیده یک روان شناس انگلیسی، مردانی که در روابط شخصی و خصوصی خود اعمال قدرت می کنند در محل کار خود هم این خصوصیت را حفظ می کنند و به کار می گیرند.


محققان دانشگاه فلوریدا در این تحقیق روی یک گروه بزرگ متشکل از ۱۲۶۸۶مرد و زن متمرکز شدند.


آنها اولین بار در سال ۱۹۷۹که این گروه بین ۱۴تا ۲۲سال سن داشتند با آنها مصاحبه کردند، و در دو دهه بعد سه مصاحبه دیگر انجام دادند. آخرین مصاحبه با این زن ها و مردها در سال ۲۰۰۵ انجام شد.


محققان از آنها پرسیدند که به نظرشان جای زن در خانه است یا نه، و آیا فکر می کنند که اشتغال زن ها باعث بالا رفتن نرخ بزهکاری نوجوانان می شود.


  • «مردهای سنتی تر به دلیل علاقه و گرایش به قدرت معمولا منابع، مثلا پول، را در اختیار می گیرند و دنبال زن هایی می گردند که تسلیم باشند.»
ماگدالنا زاویسا، روان شناس


می توان حدس زد که بیشتر مردها به این دو پرسش پاسخ مثبت می دادند، اما همان طور که می توان پیش بینی کرد، این روزها مردها و زن ها کمتر سنتی فکر می کنند و از این نظر در طول زمان فاصله آنها خیلی کم شده است.

اما نکته جالب این است که وقتی از مردها در مورد میزان درآمدشان پرسیدند مردها به دو گروه تقسیم شدند. آنها که نظرات «سنتی تری» داشتند درآمدشان بسیار بیشتر بود.


از طرف دیگر زن هایی که نظر مخالف داشتند، یعنی کار بیرون از خانه را حق زن ها می دانستند، به طور متوسط سالانه ۱۵۰۰دلار بیشتر از زن های «سنتی» درآمد داشتند.


دکتر تیموتی جاج که به همراه پِت لیوینگستون در مورد جنسیت و نقش آن در درآمد افراد تحقیق و نتایج آن را در جدیدترین شماره نشریه «روان شناسی کاربردی» منتشر کرده می گوید: «نتایج این تحقیق ثابت می کنند که افراد سنتی تر همیشه در پی آن هستند که تمایز و جدایی تاریخی کار در بیرون و کار در خانه را حفظ کنند.»


دکتر ماگدالنا زاویسا، روان شناسی که در دانشگاه وینچستر تدریس می کند، معتقد است با چند نظریه می توان این اختلاف را توضیح داد، یکی این که «مردهای سنتی تر به دلیل علاقه و گرایش به قدرت معمولا منابع، مثلا پول، را در اختیار می گیرند و دنبال زن هایی می گردند که تسلیم باشند.»


خانم زاویسا نظریه دیگری را هم مطرح کرده که چندان واقع گرایانه به نظر نمی رسد.


او می گوید: «یک نظریه دیگر این است که کارفرماها معمولا به مردهایی ترفیع می دهند که تنها نان آور خانه اند، در واقع این را می فهمند که مردهای نان آور برای این که از پس خانواده های خود بر بیایند به حمایت بیشتری نیاز دارند.»


XS
SM
MD
LG