لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۰۷

موج آوارگان سوری به خاک ترکیه؛ داووداوغلو به سازمان ملل متوسل شد


آوارگان سوری در مرز ترکیه و سوریه
در حالی که تعداد زیادی از مردم سوریه به خاک ترکیه پناه می‌برند، خبرگزاری فرانسه روز جمعه، ۱۸ فروردین‌ماه، خبر داد که وزیر خارجه ترکیه از سازمان ملل خواسته است مقامات خود را به مرز ترکیه و سوریه بفرستد تا از نزدیک شاهد وضعیت باشند.

پیشتر شبکه جهانی بی‌بی‌سی به نقل از مقامات محلی ترکیه گزارش کرده بود که «هزاران آواره سوری» در چند روز گذشته از حمله نیروهای ارتش سوریه گریخته و به خاک ترکیه پناهنده شده‌اند.

این شبکه تعداد سوریان فراری تنها در روز چهارشنبه گذشته را «بیش از ۲۳۰۰ نفر» اعلام و آن را «بالاترین تعداد آواره» در یک روز توصیف کرده است.

در واکنش به این موج آوارگان سوری، وزیر امور خارجه ترکیه در نخستین ساعات روز جمعه با دبیرکل سازمان ملل تماس گرفته و خواستار آن شده است که «مقاماتی را بفرستد تا از نزدیک شاهد وضع امور در منطقه باشند».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، احمد داووداوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در گفت‌وگو با بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل، تعداد آوارگان سوری که در ۳۶ ساعت گذشته وارد ترکیه شده‌اند را «بیش از ۲۸۰۰ نفر» اعلام کرده است.

این خبرگزاری به نقل از یک «منبع دیپلماتیک ترک» می‌گوید که نیروهای ارتش بشار اسد با حمایت آتش هلی‌کوپترها «در مناطقه مرزی» عملیات دارند و مردم را بیرون رانده‌اند.

خبرگزاری فرانسه بر اساس آمار رسمی در ترکیه تعداد سوریانی را که تاکنون به خاک این کشور پناهنده شده‌اند نزدیک به ۲۴ هزار نفر قید می‌کند.

این گزارش تازه از وضعیت سوریه در حالی است که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، طرح صلح شش‌ماده‌ای کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل، را پذیرفته و متعهد شده است که نیروهای نظامی خود را تا روز ۲۲ فروردین از همه مناطق مسکونی خارج کرده و به پایگاه‌ها بازگرداند.

با این همه به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به روز آتش‌بس ناآرامی و خشونت در شهرهای سوریه به جای فروکش کردن بیشتر شدت یافته است.

فعالان سوری مخالف حکومت می‌گویند رئیس جمهور سوریه که بیش از یک سال است تلاش می‌کند اعتراض‌ها را خاموش کند سعی دارد پیش از آغاز آتش‌بس سرکوب مردم را به سرانجام برساند.

کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه، روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ساعت ۶ صبح ۲۴ فروردین جاری آتش‌بس کامل میان دولت و مخالفان در این کشور برقرار خواهد شد.

او با این حال در سخنان خود تاکید کرد که خشونت‌ها در سوریه با وجود تعهدهای دولت سوریه هم‌چنان ادامه دارد.

‌‌بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل، هم گفت که خشونت‌ها علیه غیرنظامیان متوقف نشده و کشتار بد‌تر و شدید‌تر شده است.

در حالی که بیش از یک سال از آغاز بحران سوریه می‌گذرد، یک ماهی است که در گزارش‌ها از خاک سوریه از مرگ «بیش از ۹ هزار نفر» تاکنون گفته می‌شود، اما با ادامه خشونت‌ها این آمار باید بسیار افزایش یافته باشد.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG