لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۷

خیابان سسامی از افغانستان هم می‌گذرد


رایان کراکر، سفیر آمریکا در افغانستان، در کنار «گراور»، یکی از شخصیت‌های مجموعه خیابان سسامی، در کابل
«خیابان سسامی» یا » Sesame Streetپربیننده‌ترین» شوی تلویزیونی کودکان که از سال ۱۹۶۰ به اعتبار توجه آن به مسائل اجتماعی جامعه آمریکا شهرت یافته به تازگی به افغانستان هم رسیده است.

تهیه‌کنندگان این برنامه تلویزیونی امیدوارند که دوره تازه این شوی پنجاه ساله بتواند با کودکان افغانستان که با مسائل ترسناکی دست به گریبان هستند رابطه برقرار کند.

تانیا فرزان، ‌ تهیه‌کننده این برنامه، از چالش‌هایی که بر سر راه تولید آن بود سخن می‌گوید.

 خیابان سسامی از افغانستان هم می‌گذرد
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:47 0:00

تهیه‌کنندگان برنامه نام «باغچه سیم‌سیم» را برای برگردان خیابان سسامی برگزیده‌اند. باغچه سیم‌سیم هم یادآور باغی خوش است و هم اصطلاحی معادل «بازشو کنجد».

در این برنامه، عروسک‌های فرز و دوست‌داشتنی جیم هنسون در لوکیشن‌هایی در کابل در صحنه‌هایی حاضر می‌شوند. در همین حال باید یادآور شد که همه عروسک‌های این مجموعه نتوانسته‌اند مورد توجه مخاطبان افغان خود قرار گیرند.

کاراکتر اصلی یعنی «مرغ گنده» نزد کودکان افغان با نام «شاه مرغان» شناخته می‌شود. به گفته تانیا فرزان، دیگر شخصیت‌ها یا حذف شدند یا تغییر شکل پیدا کردند.

«مثلا کنت و امپایری که عاشق شمردن است مشکل بزرگی برای ما شده بود. او دراکولاست و بچه‌ها اینجا نمی‌فهمیدند چرا او دندان‌های نیش بلند دارد. مجبور شدیم حذفش کنیم. یا «اسکار بدخلق» که در یک سطل آشغال سبز خانه دارد‌ در یک صحنه با آواز می‌خواند که «من عاشق آشغال‌ام!»، خب ترجمه این آواز خیلی خوشایند نبود. من نمی‌خواستم به بچه‌ها بگویم که از زندگی کردن در آشغال خوش‌شان بیاید.»

شوی ۲۶ قسمتی تازه باغچه سیم‌سیم بخش عروسکی تازه ندارد و بخش‌های قدیمی موجود دوبله شده است. سفارت ایالات متحده در کابل با همکاری کارگاه سسامی که یک سازمان غیرتجاری است مشترکا بودجه‌ای معادل یک میلیون دلار در اختیار این برنامه گذاشته‌اند. این شو روزهای پنج‌شنبه تا یک‌شنبه هر هفته عصر‌ها در افغانستان پخش خواهد شد.

به این ترتیب باغچه سیم‌سیم هم به جرگه برگردان‌های بین‌المللی «خیابان سسامی» می‌پیوندد که هم اکنون به بیش از ۱۰۰ زبان در کشور‌هایی مانند مصر، اسرائیل، ‌ روسیه و منطقه خودمختار فلسطینی در معرض تماشای مخاطبان قرار دارد.

حامیان این برنامه امیدوارند به کمک آن آموزش کودکان ۷ تا ۱۳ سال را در افغانستان گسترش دهند.

رایان کراکر، سفیر آمریکا در افغانستان، می‌گوید که معلم‌ها در این کشور متوجه خواهند شد که «خیابان سسامی» چه قدر می‌تواند به آموزش کودکان کمک کند.

اما همه با این خوش‌بینی به این مجموعه تلویزیونی نگاه نمی‌کنند. یک آموزگار در کابل ضمن اعتراض می‌گوید که «قبلا یک برنامه غربی‌مآبی بود که بچه‌های ما را با چیزهای منفی آشنا می‌کرد. حالا هم غرب می‌خواهد فکر بچه‌های ما را تصرف کند».

با این همه تلویزیون طلوع در افغانستان به پخش برنامه‌های جنجال‌برانگیزی مانند شوهای ترکی و سریال‌های عامه‌پسند هندی شهرت دارد. با توجه به این که خانواده‌های سنتی در این کشور حتی حاضر نیستند دختران خود را به مدرسه بفرستند این که آیا اجازه خواهند داد بچه‌ها این برنامه را ببیند مسئله‌ای در خور درنگ است.

دیگر این که کمتر از ۵۰ درصد جمعیت افغانستان دارای دستگاه تلویزیون است.

اما فرزان خوش‌بین است و معتقد است این برنامه تازه راه خودش را میان مردم پیدا خواهد کرد. او معتقد است مردم دهان به دهان این برنامه را تبلیغ خواهند کرد: «البته که انتظار صد در صد غیرممکن است. به نظر من توی این برنامه یک چیزی هست که کافی است یک بچه آن را ببیند و بچه‌های دیگر از آن باخبر خواهند شد.»
XS
SM
MD
LG