لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۰۵

مرگ ۱۵۰ هزار پنگوئن در قطب جنوب


سقوط یک توده یخ شناور عظیم در قطب جنوب باعث مرگ بیش از ۱۵۰ هزار پنگوئن شده است.

به گزارش گاردین، این توده یخ که مساحتش به اندازه شهر رم، پایتخت ایتالیا، داشت، باعث نابودی محل زندگی این پنگون‌ها شده است. آن‌ها مجبور شدند برای یافتن غذا نزدیک به شصت کیلومتر در اقیانوس شنا کنند و این باعث مرگ جمعیت انبوهی از آنان شد.

محل زندگی این پنگون‌ها در ابتدا در مجاورت آب‌های آزاد بود، اما در سال ۲۰۱۰ ورود این توده یخ شناور به مساحت ۲۹۰۰ کیلومتر مربع آن‌ها را در در محل زندگیشان حبس کرد. آن‌ها مجبور بودند برای یافتن خوراک شصت کیلومتر شنا کنند.

در شش سال گذشته، این سفر روزانه طاقت‌فرسا، باعث مرگ اغلب پنگوئن‌های ساکن این منطقه شد. از ۱۶۰ هزار عضو اولیه این گروه، تنها ۱۰ هزار پنگوئن زنده مانده‌اند.
به گزارش سی ان ان، بیش از پنج هزار جفت باقی‌مانده همچنان به زاد و ولد ادامه می‌دهند، اما فاصله جفت‌گیری‌ها و همینطور میزان تولد جوجه‌ها بسیار کمتر شده است.

به گزارش مرکز تحقیقات تغییرات اقلیمی در دانشگاه نیوسوت ولز استرالیا، اگر در بیست سال آینده این توده یخ شناور آب نشود یا به نوعی محل زندگی این پنگوئن‌ها از محاصره بیرون نیاید، باقی‌مانده جمیعت این گروه نیز از بین خواهند رفت. «این (واقعه) یک تجربه طبیعی را در اختیار محققان قرار داد تا تاثیرات شناور شدن کوه‌های یخ و همینطور بالا رفتن ارتفاع آب دریا‌ها، که نتیجه گرمایش زمین و آب شدن یخ‌های قطبی است، ‌ را از نزدیک مشاهده کنند.»

XS
SM
MD
LG