لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۰۳

استراليا با ۵۲۰ پاس، کويت را شکست داد


زنگ آغاز شانزدهمين دوره رقابت‌های فوتبال جام ملت‌های آسيا با انجام ديدار استراليا مقابل کويت به صدا در آمد. در اين بازی که به ميزبانی ملبورن برگزار شد، استراليا با نتيجه ۴-۱ از سد رقيب خود گذشت.

در نخستين نبرد جام، ابتدا کويت بود که توانست دروازه ميزبان جام ملت‌ها را باز کند. حسين فاضل مدافع ميانی آبی پوشان در هشتمين دقيقه با ضربه سر شيرجه‌ای، گل افتتاحيه را به ثمر رساند.

در حالی که باران شديدی می‌باريد، تيم کاهيل بازيکن با تجربه و ۳۵ ساله زرد پوشان موفق شد گل تساوی را بزند. کويت در همان نيمه نخست، گل دوم را هم خورد. ماسيمو لونگو که در سوئيندون توپ می‌زند توانست تيمش را پيش بياندازد. او در پايان بازی نيز به عنوان برترين مرد زمين معرفی شد.

در روزی که حملات استراليايی‌ها از سمت راست پايه‌گذاری می‌شد و متقابلاً کويتی‌ها هم سمت چپ تيم رقيب را آسيب‌پذير می‌ديدند، روشن ايرماتوف داور ازبکستانی در نيمه دوم يک ضربه پنالتی به سود استراليا گرفت.

ميله يديناک کاپيتان استراليا پشت توپ ايستاد. او ستاره کريستال پالاس است و ماه گذشته در مراسم برترين‌های کنفدراسيون آسيا، به عنوان بهترين بازيکن سال که در خارج از قاره توپ می‌زند برگزيده شد.

در نيمه دوم سه بار توپ به تير دروازه دو تيم خورد. تا اينکه در دقيقه ۹۲ با ضربه پای چپ جيمز ترويسی، توپ برای چهارمين بار به تور دروازه کويت رسيد.

ميزبان جام ملت‌ها که در دوره قبلی نايب قهرمان شده، در اين بازی رکورد ۵۲۰ پاس را ثبت کرد. اين حدنصاب در تيم مقابل ۳۵۹ پاس بود.

آنگه پوستک اوغلو سرمربی استراليا پيش از انجام بازی گفته بود: "کويت فقط يک بازی با سرمربی جديدش پشت سر گذاشته. ما به خوبی نحوه بازی آن‌ها را مطالعه کرده‌ايم و اين کار را نه در مدتی کوتاه، بلکه در ۱۲ ماه قبل انجام داده‌ايم."

در ادامه بازی‌ها، روز شنبه کره جنوبی با عمان رويارو خواهد شد. کره جنوبی پنجاه و پنجمين سال ناکامی در کسب جام را سپری می‌کند و بازيکنانش انگيزه فراوانی برای فرو ريختن اين طلسم تاريخی دارند.

در ديگر بازی روز شنبه، ازبکستان مقابل کره شمالی می‌ايستد. جو تونگ سوپ سرمربی کره شمالی پيش از اولين مسابقه تيمش گفت: "اگر سازمان يافته بازی کنيم، می‌توانيم هر تيمی را که در مرحله يک‌چهارم نهايی مقابل آن به ميدان می‌رويم شکست دهيم، حتی کره جنوبی."

عربستان هم با چين بازی دارد. ژنگ ژی مرد سال ۲۰۱۳ فوتبال آسيا و کاپيتان تيم ملی فوتبال چين گفت: "رويای قهرمانی در آسيا را دارم. جام ملت‌های آسيا بزرگترين مسابقات اين قاره است و همه تيم‌ها برای قهرمانی می‌جنگند."

نخستين بازی ايران، يکشنبه برگزار خواهد شد و پسران کی‌روش در نخستين گام برای فروپاشی طلسم ۳۹ ساله، با بحرين بازی می‌کنند.

اين مسابقه در همان ورزشگاهی انجام می‌شود که استراليا از سد کويت گذشت. زمينی با کيفيت عالی که برای تيم تکنيکی ايران، کاملاً مطلوب است. خصوصاً که هواشناسی پيش‌بينی کرده هوا نيمه ابری خواهد بود و احتمال بارش در روز مسابقه ناچيز است.

سايت "ورزش سه" گزارش داده کی‌روش در جلسه فنی، فيلم دو بازی آخر بحرين را به بازيکنان نشان داد و تاکيد کرد روی ضدحمله‌ها هوشمندی به خرج دهند. او توانايی‌های مهاجم بحرين را شرح داده و به مدافعان گوشزد کرده بايد محتاط باشند تا اسير ضدحمله بحرين نشوند.

نام اين مهاجم ذکر نشده اما احتمالاً رونالدو بازيکن نيجريه‌ای بحرين، مدنظر کی‌روش است که در ۴۵ بازی ملی رکورد جالب ۲۱ گل را به جا گذاشته.

سرمربی تيم ملی ايران، دو هافبک ميانی بحرين و دفاع چپ اين تيم را بازيکنان خطرناکی معرفی کرد که می‌توانند با کوچکترين فرصتی جريان بازی را به نفع تيمشان عوض کنند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG