لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۳۹

آغاز مذاکرات رسمی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا


میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا و دیوید دیویس، وزیر مسوول برگزیت، روز دوشنبه در بروکسل مذاکرات خود را آغاز کردند

مذاکره کنندگان ارشد اتحادیه اروپا و بریتانیا روز دوشنبه، با تاکید بر «نگاه مثبت و سازنده برای رسیدن به یک توافق خوب برای همه»، مذاکرات رسمی درباره نحوه اجرایی شدن خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را در بروکسل، پایتخت بلژیک آغاز کردند.

به گزارش رویترز، میشل بارنیه، مسئول ارشد اتحادیه اروپا در مذاکرات خروج بریتانیا از این اتحادیه (Brexit) ، ابراز امیدواری کرد:«گفت‌وگوهای سازنده‌ای با طرف بریتانیایی داشته باشیم و بتوانیم اولویت‌ها و جدول زمانی مذاکرات را تعیین کنیم.»

آقای بارنیه، امیدوار است پس از مذاکرات امروز خود بتواند نتایج آن از جمله، تدوین اولویت ها و جدول زمانی مذاکرات را در نشست سران سران اتحادیه اروپا که قرار است این هفته برگزار شود، ارایه کند.

بارنیه اولویت نخست در این مذاکرات را تلاش برای رفع نگرانی‌های شهروندان و افراد ذینفع در این فرآیند اعلام کرد که همچون ایرلندی‌ها، از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تاثیر می‌پذیرند.

دیوید دیویس، وزیر برگزیت بریتانیا، نیز گفت: «در حال آغار مذاکراتی با لحنی مثبت و سازنده به منظور ایجاد مشارکتی قوی و خاص با متحدانمان در اتحادیه اروپا هستیم.»

به گفته دیویس، لندن خواهان رابطه‌ای «عمیق و ویژه» با اتحادیه اروپا پس از جدایی است و ابراز تمایل کرد که این گفت‌وگوها با «لحنی سازنده»، هدایت شود.

دیویس و بارنیه پنجشنبه گذشته با انتشار بیانیه ای مشترک، اعلام کرده بودند که با شروع مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از روز دوشنبه آینده توافق کرده اند.

مردم بریتانیا، یک سال پیش از این، با شرکت در یک رفراندوم به خروج از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند، آن رای موجب استعفای دیوید کامرون، نخست وزیر پیشین بریتانیا شد که مخالف خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، ماه مارس گذشته، اسفندماه در نامه ای رسمی به «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا، تمایل کشورش به خروج از اتحادیه اروپا را اعلام کرد.

دو طرف دو سال فرصت خواهند داشت تا بر سر جزئیات روابط آینده شان پیش از خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا در ماه مارس ۲۰۱۹ میلادی توافق کنند.

پیش از این میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در زمینه برگزیت (خروج بریتانیا از این اتحادیه)، تاکید کرده بود، قبل از هر گونه مذاکره‌ای در مورد آینده مناسبات تجاری دو طرف، بریتانیا باید بدهی‌های خود را به این اتحادیه بپردازد.

دیوید دیویس، وزیر مسئول برگزیت در دولت بریتانیا همان زمان مخالفت قاطع این کشور با پرداخت ۱۰۰ میلیارد یورو به عنوان هزینه خروج این کشور از اتحادیه اروپا را اعلام کرد.

بحث شهروندان اروپایی ساکن بریتانیا و بریتانیایی‌های ساکن اروپا، هزینه تعهدات مالی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که در حدود یکصد میلیارد یورو برآورد می شود و روابط تجاری دو طرف به دنبال برگزیت، اصلی ترین موضوعات مورد بحث در این دور از مذاکرات خواهد بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG