لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۳۹

تأیید صلاحیت ۱۰ هزار و ۹۵۴ نامزد انتخابات مجلس اسلامی


یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است هفتم اسفند ماه امسال همزمان با انتخابات مجلس خبرگان رهبری در ایران برگزار شود

حسینعلی امیری٬ سخنگوی وزارت کشور، از احراز صلاحیت ۱۰ هزار و ۹۵۴ نفر از داوطلبان انتخابات مجلس از سوی هیات‌های اجرایی در مرحله اول بررسی صلاحیت‌ها خبر داد.

آقای امیری روز چهارشنبه ۱۶ دی‌ماه به خبرگزاری «صدا و سیما» گفته این افراد از مجموع ۱۲ هزار و ۱۲۳ نفری تأیید صلاحیت شده‌اند که برای انتخابات مجلس ثبت‌نام کرده بودند.

وی افزوده ۵۸۰ نفر از این افراد در زمان ثبت‌نام و ۲۹۶ نفر هم در زمان بررسی صلاحیت‌ها از حضور در عرصه رقابت‌های انتخابات کناره‌گیری کردند.

آن‌طور که این مقام وزارت کشور اعلام کرد هیات‌های اجرایی صلاحیت ۸۱۴ نفر از نامزد‌های این دوره از انتخابات را احراز نکرده‌اند.

امیری همچنین گفته بیشترین تعداد نامزد‌های انتخابات مجلس متعلق به استان تهران و اصفهان است و «بیشترین آمار صلاحیت‌های احراز نشده» هم مربوط به این دو استان است.

سخنگوی وزارت کشور اضافه کرده که صلاحیت همه داوطلبان انتخابات مجلس در استان بوشهر احراز شده است.

خبرگزاری تسنیم نیز روز چهارشنبه آمار تفکیکی وضعیت نامزد‌های انتخابات مجلس در استان‌های ایران را منتشر کرده است.

این آمار براساس اعلام هیات‌های اجرایی در استان‌ها تهیه و دسته‌بندی شده است.

جدول نامزد‌های تأیید صلاحیت‌ شده٬ کناره‌‌گیری کرده و رد صلاحیت شده به تفکیک استان‌ها:
جدول نامزد‌های تأیید صلاحیت‌ شده٬ کناره‌‌گیری کرده و رد صلاحیت شده به تفکیک استان‌ها:

صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس در چهار مرحله از پنجم تا ۱۴ دی ماه در هیات‌های اجرایی بررسی شده است.

هیات‌های اجرایی با استناد بر استعلام‌های انجام شده از چهار مرجع قانونی شامل دادستانی‌ها، سازمان ثبت احوال، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی صلاحیت افراد را مورد بررسی قرار داده‌اند.

براساس اعلام سخنگوی وزارت کشور در این بررسی‌ها٬ صلاحیت تعدادی از نمایندگان فعلی مجلس از تهران و سایر استان‌ها احراز نشده است. از جمله این افراد حمید رسایی است که روز سه‌شنبه با اعلام این خبر تاکید کرده که به تصمیم هیات‌های اجرایی اعتراض می‌کند.

نامزد‌های رد صلاحیت شده چهار روز فرصت دارند نسبت به رد صلاحیت خود به هیات نظارت استان مستقر در استانداری‌ها اعتراض کنند.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است هفتم اسفند ماه امسال همزمان با انتخابات مجلس خبرگان رهبری در ایران برگزار شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG