لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۱۲

کارلوس کازلی ستاره ای که به پینوشه نه گفت


کارلوس کازلی

در سال ۱۹۷۳ ژنرال آگوستو پینوشه دولت دمکراتیک سالوادور آلنده رییس جمهوری منتخب شیلی را سرنگون کرد و حاکمیت را به دست گرفت. این کودتای خونین شروع ۱۷ سال دیکتاتوری، سرکوب همه جانبه و کنترل رژیم بر همه عرصه‌های جامعه و حتی در عرصه ورزش بود.

همزمان با جام جهانی فوتبال برزیل، شبکه خبری الجزیره نگاهی دارد به فعالیت‌های سیاسی ستاره‌های فوتبال و به تاثیر سیاست در این ورزش پرطرفدار می‌پردازد.
اریک کانتونا فوتبالیست مشهور فرانسوی مجری و از تهیه کنندگان این برنامه چند رسانه‌ای با عنوان «شورشیان فوتبال» می‌گوید: «وقتی توپ از گوشه دروازه رد می‌شود می‌توان داد زد. اما وقتی آزادیت را از دست می‌دهی، فقط داد می‌زنی یا مبارزه می‌کنی؟» بازیکن پیشین تیم منچس‌تر یونایتد، زندگی ستاره‌های فوتبال را نه تنها در زمین مسابقه، بلکه در مبارزه برای آزادی دنبال می‌کند.

پس از سقوط دولت سالوادور آلنده، بسیاری از مردم شیلی در مقابل اختناق و سرکوب مبارزه کردند، از جمله کارلوس کاسزیلی گوریدا مه در آن زمان عضو تیم ملی شیلی بود. او برای مخالفت با رژیم پینوشه بهای گزافی پرداخت.
کارلوس اومبرتو کاسزیلی گاریدو یکی از سر‌شناسترین فوتبالیست‌های شیلی در دهه‌های هفتاد و هشتاد میلادی است. او در ۴۹ مسابقه بین المللی از جمله جام جهانی ۱۹۷۴ و ۱۹۸۲ برای تیم ملی شیلی بازی کرد و ۲۹ گل برای این تیم به ثمر رساند. او از معدود فوتبالیست‌های شیلیایی بود که مخالفت خود را با رژیم پینوشه اعلام کرد.

حمایت از سالوادور آلنده، رییس جمهوری مقتول شیلی به پیگیری و تعقیب او منجر شد.

بدلیل مواضع سیاسی اوعلیه دیکتاتوری، سرانجام مادرش دستگیر و شکنجه شد. کارلوس کاسزیلی گوریدا می‌گوید: «آن‌ها می‌خواستند من را با چیزی که برایم از همه چیز عزیز‌تر بود یعنی مادرم، مجازات کنند. برای اینکه من به آن‌ها نه گفتم، به دیکتاتوری در هر زمینه‌ای و سطحی نه گفتم، نه! به دیکتاتوری و نه به شکنجه..... و آن‌ها من را مجبور کردند با آنچه که بر سر مادرم آوردند ب‌هایش را بپردازم.»
کارلوس کاسزیلی طی سالهای ۱۹۶۷ تا ۱۹۸۶ برای تیم‌های مختلف از جمله «کولو – کولو»، «له وانته یو دی» «نیویورک کاسموس» بازی کرد. او در آخرین سالهای بازی حرفه‌ای، به تیم «کولو- کولو» بازگشت.

در اولین مسابقه جام جهانی سال ۱۹۷۴ در مقابل آلمان غربی، کالوس کاسزیلی از داور کارت قرمز گرفت و از بازی اخراج شد. کارت زرد و قرمز ازسال ۱۹۷۰ در جام جهانی مورد استفاده قرار گرفتند، اما کارلوس کاسزیلی اولین بازیکنی بود که با کارت قرمز اخراج شد.

کاسزیلی اکنون ۶۳ ساله و مجری چندین برنامه ورزشی تلویزیونی است و در سطح غیر حرفه‌ای در تیم «کولو- کولو» همراه با سایر بازیکنان سالخورده این تیم بازی می‌کند.

داستان کارلوس کاسزیلی، زندگی این شورشی فوتبال را در استادیوم ورزشی که درزمان پینوشه به بازداشتگاه بزرگ آزادیخواهان شیلی تبدیل شد، دنبال می‌کند. استادیومی که عبارت «نه، هرگز» را در تاریخ این کشور ثبت کرد.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG