لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۳۳

جایزه پریتزکر در معماری، که از آن به عنوان نوبل معماری یاد می‌شود،هفته گذشته به الخاندرو آرابنا طراح اهل شیلی، رسید.

از پروژه‌های معروف آرابنا می‌توان به مرکز یک شرکت دارویی در چین و یک خوابگاه برای دانشجویان دانشگاه شهر آستین در ایالت تکزاس آمریکا اشاره کرد.

به نوشته سایت وایرد،اما آنچه که آراونا را به عنوان یک معمار مطرح در عرصه جهانی معروف کرده است، پروژه‌های اجتماعی آگاهانه و طرح‌های پایدار در عرصه انرژی است که اغلب در زمان کوتاه و با بودجه‌های محدود محقق می‌شود.

به گزارش وب سایت رادیوی ملی آمریکا، الخاندرو آرابنا دقت خاصی به جزیات زندگی ساکنان محلی که سازه‌هایش را در آن بنا می‌کند، دارد. وقتی در سال ۲۰۱۰، زلزله مهیبی کشور شیلی را لرزاند شهر ساحلی کانستیتکون، تقریبا با خاک یکسان شد. اما آرابنا توانست تنها در مدت زمانی سه ماه، بخش بزرگی از این شهر را بازسازی کند.

در سخنرانی که سال گذشته در خصوص این طرح ارائه داد، او به فریاد‌هایی که ساکنان محل بر سرش می‌کشیدند تا حرف‌هایشان در خصوص آنچه از یک خانه می‌خواهند را به او فهماند، اشاره می‌کند و می‌گوید که یک طراحی مشارکتی چیز رومانتیکی نیست که حالا با هم یک نوشیدنی بخوریم و در خصوص آینده شهر با هم حرف بزنیم.

به نوشته سایت اسمیتونیان،رویکرد خلاقانه این معمار شیلیایی به معماری مدرن، جوایز بسیاری را نصیب آرابنا کرده است.

طراحی مشارکتی و آینده شهر‌ها، موضوعات مورد علاقه آراونا در معماری هستند. او می‌گوید در ۱۵ سال آینده بیش از دو میلیارد از جمعیت کره زمین به شهر‌ها مهاجرت می‌کنند. این به معنای این است که باید به مسئله پایداری در طراحی به طور جدی فکر کرد. «پایداری چیزی غیر از استفاده دقیق از حس مشترک انسانی نیست.»

او ادامه می‌دهد که «اگر شما از حس مشترک انسانی استفاده دقیقی بکنید و یک رویکرد منطقی داشته باشید، تقریبا هر طرحی تبدیل به یک طرح پایدار می‌شود.»

استفاده از حس مشترک انسانی، باعث طراحی صد خانه توسط آراینا در یکی از محله‌های فقیر نشین شیلی شد: جایی که او فقط پول خرید زمین یا ساخت خانه را داشت. چاره آراونا چه بود؟ او زمین را خرید و چهارچوب‌هایی با تنها چند اتاق قابل زندگی ساخت. او نیمی از یک خانه خوب را ساخت به جای اینکه یک خانه از پیش ساخته شده را در آن زمین‌ها قرار دهند. او با این کار به افراد اجازه داد بقیه خانه را به سلیقه و نیاز خودشان در آنچهارچوب‌ها بنا کنند. این چهارچوب‌ها، و خانه‌ها، شاید با مقیاس‌های زیبایی‌شناسی معماری زیبا به نظر نرسند، اما آن‌ها نوع دیگری از طراحی و معماری هستند.

XS
SM
MD
LG