لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۰۹

دانشگاه علوم پزشکی با «بحران جسد» مواجه است


رئیس سازمان پزشکی قانونی می‌گوید برای تامین اجساد مورد نیاز این دانشگاه پیشنهاد واردات جسد داده شده است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی می‌گوید دانشگاه علوم پزشکی ایران با «بحران جسد» مواجه است و برای تامین اجساد مورد نیاز این دانشگاه پیشنهاد واردات جسد داده شده است.

احمد شجاعی این مطلب را در گفت‌و‌گو با شماره روز چهارشنبه (۱۴ تیر) روزنامه «شهروند» اعلام کرده است.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

آقای شجاعی افزوده در حال حاضر کمبود «جسد» به «مشکل جدی» دانشگاه‌های علوم پزشکی تبدیل شده و به «همین دلیل تلاش می‌کنیم تا جسد را از خارج وارد کشور کنیم.»

این مقام اضافه کرده «اجسادی که نا‌شناس هستند یا اجسادی که بعد از شش ماه کسی به سراغشان نیامده، با کسب اجازه‌های قانونی به دانشگاه‌ها داده می‌شوند، اما تعداد آن‌ها خیلی کم است.»

احمد شجاعی افزوده این تعداد جسد «اصلا نیاز دانشگاه را برطرف نمی‌کند و به همین دلیل ما خودمان پیشنهاد داده‌ایم تا بتوانیم از خارج جسد وارد کنیم٬ اما هنوز موفق نشده‌ایم که جسد وارد کنیم.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره واردات «محدود» جسد از برخی کشور‌های سخن گفته٬ اما به نام این کشور‌ها هیچ اشاره‌ای نکرده است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی همچنین گزارش‌ها در مورد تحویل ۱۰۰ جسد مجهول‌الهویه در تهران در هر هفته به سازمان پزشکی قانونی را رد کرده و گفته «کسانی که این حرف‌ها را زده‌اند، بیایند و سند بدهند.»

شجاعی اضافه کرده «این خبر‌ها برای جوسازی است و به دلیل ناآگاهی افراد منتشر می‌شود. آن‌ها فکر می‌کنند ما جسد داریم و نمی‌دهیم. درحالی ‌که واقعا جسدی نداریم.»

این مقام مسئول در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو وجود «مافیای جسد» در ایران را تکذیب کرده و گفته که «تمام این ماجرا دروغ بود. می‌خواستند یک جوسازی علیه سازمان پزشکی قانونی ایجاد کنند.»

وی افزوده که «ما مافیای همه چیز داریم، جز مافیای جسد. چون اصلا جسدی در کار نیست که بخواهد خریدوفروش شود.»

این اظهارات رئیس سازمان پزشکی قانونی در واکنش به طرح وجود «مافیای جسد» در نامه سال گذشته اعضای هیأت ممتحنه علوم تشریح٬ بیان شده است.

اعضای این هیات سال گذشته با انتشار نامه‌ای به مشکلات تهیه جسد برای دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرده و اعلام کرده بودند که «پزشکی قانونی به آن‌ها جسد نمی‌دهد و آن‌ها ناچار هستند جسد را از مافیا‌ها بخرند.»

این نامه که ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۹۵ خطاب به رئیس سازمان پزشکی قانونی نوشته شده٬ این پرسش را مطرح کرده بود که «چرا شرایطی بوجود آمده که حق بهره‌برداری علمی آزاد و بدون مانع از اجساد مجهول‌الهویه، از جامعه آناتومیست‌ها سلب شده است.»

اعضای هیات ممتحنه علوم تشریح در نامه خود اشاره کرده بودند که دانشگاه‌ها برای تهیه جسد به بازار «مافیایی» روی آورده و هزینه «یک دیه کامل» را برای تهیه یک جسد پرداخت می‌کنند.

آنها هشدار داده بودند که «اگر دانشجویان و دستیاران تخصصی روی جسد تمرین نکنند مجبورند به هزینه افزایش بیماری‌زایی و افزایش مرگ و میر بیماران، روی بدن بیماران مهارت تشخیصی و درمانی کسب کنند.»

۲۶ بهمن ماه سال ۱۳۹۵ نیز روزنامه «شهروند» در گزارشی به نقل از یک پزشک نوشته بود: «چند سال پیش که دانشجوی دانشگاه آزاد بودم، دانشگاه سه جسد برای گذراندن واحدهای آناتومی در اختیار داشت. دانشجویان دوره عمومی پزشکی، در طول تحصیل، باید ٩ واحد آناتومی گردن، تنه و اندام را بگذرانند که حدود سه ترم می‌شود، این در حالی است که سه جسدی که دانشگاه ما در اختیار داشت، بیش از سه سال بود که مورد استفاده دانشجویان قرار می گرفت و به دلیل تشریح های مکرر، تقریبا تجزیه شده و قابل استفاده نبود.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG