لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۲۶

فرمانده سپاه: مرگ «۱۲۰۰ رزمنده» طی چهار سال در سوریه


عین‌الله تبریزی٬ جانشین سابق فرمانده سپاه مازندران، از مرگ دست‌کم ۱۲۰۰ «رزمنده» در درگیری‌های چهار سال اخیر سوریه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، عین‌الله تبریزی روز دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت، در گردهمایی «بسیج رسانه» مازندران در ساری این خبر را اعلام کرد، اما مشخص نکرد که این افراد تابعیت کدام کشور را داشته‌اند.

آمار دقیق تعداد کشته‌های سپاه٬ بسیج٬ ارتش و نیرو‌های داوطلب ایرانی در سوریه با گذشت پنج سال از آغاز درگیری‌ها در سوریه تاکنون به طور رسمی اعلام نشده است.

پاکستانی‌ها و افغان‌های مقیم ایران از دیگر نیرو‌های درگیر در سوریه به نفع بشار اسد هستند که آمار کشته‌های آنها که در قالب دو گردان «زینبیون» و «فاطمیون» سازماندهی شده‌اند نیز نامعلوم است.

گروهی از شیعیان عراق و حزب‌الله لبنان نیز دو نیروی دیگر محسوب می‌شوند که با حمایت و خواست جمهوری اسلامی وارد جنگ سوریه شده‌اند.

به مجموعه نیرو‌های ایرانی٬ افغان٬ پاکستانی٬ عراقی و لبنانی حاضر در سوریه به همراه برخی نیرو‌های روسیه٬ «جبهه مقاومت» گفته می‌شود.

حدود دو ماه پیش، موسسه مطالعاتی خاور نزدیک واشینگتن در مقاله ای نوشت: ۱۵۳۰ نفر از نیروهای شیعه از جمله ۳۴۲ ایرانی بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ در سوریه کشته شدند.

عین‌الله تبریزی هم با تائید حضور این نیرو‌ها در سوریه گفت که آنها [شیعیان] با هدف دفاع از «حرم حضرت زینب» وارد خاک سوریه شده‌اند.

آقای تبریزی در عین حال افزود که «وجود نیروهای ایران٬ موجب عدم اشغال سوریه و عراق می‌شود» و نقش این نیرو‌ها «مستشاری» است.

مشاور فرمانده سپاه مازنداران همچنین گفت: «در حال حاضر بسیاری از رزمندگان به صورت داوطلب آماده اعزام هستند که اجازه به آنها داده نمی‌شود.»

فرماندهان سپاه و بسیج در چهار سال اخیر بار‌ها این ادعا را مطرح کرده و گفته‌اند که ده‌ها هزار نیروی بسیجی خواستار اعزام به سوریه هستند٬ اما چنین اجازه‌ای به آنها داده نشده است.

این اظهارات در شرایطی مطرح می‌شود که به طور میانگین هر هفته در چند شهر‌ ایران تشییع و خاک‌سپاری اجساد اعضای سپاه و بسیج در سوریه انجام می‌شود.

تازه‌ترین این موارد مربوط به کشته شدن دست‌کم ۱۳ عضو سپاه در «خان‌طومان» استان حلب و زخمی شدن ۲۱ نفر دیگر است که پیکر ۱۲ نفر از این کشته‌شدگان هم‌چنان در اختیار مخالفان بشار اسد است.

پیکر ایرانی‌ها٬ افغان‌ها و پاکستانی‌های مقیم ایران به طور معمول در سکوت خبری به خاک سپرده می‌شود که همین مسئله نیز دستیابی به آمار دقیق کشته‌های حامی بشار اسد را دشوار کرده است.

دیدن نظرات (۶۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG