لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۷

نمایشگاه خودرو دیترویت در قلب خودروسازی آمریکا بزرگترین نمایشگاه خودرو در آمریکای شمالی است که سالانه در ماه ژانویه برگزار می شود. اما این نمایشگاه امسال بیشتر در تسخیر خودروسازان ژاپنی و کره‌ای بود.

شرکت‌های این دو کشور در مقابل شرکت‌های آمریکایی محصولات جدید خود را عرضه می کنند.

یکی از مهمترین محصولات نمایشگاه تویوتا کمری جدید بود. نسل جدید این خودرو در حالی در نمایشگاه خودرو دیترویت معرفی شد که که در سال ۲۰۱۶ این خودرو چهارمین خودرو پر فروش بازار آمریکا و پر فروش‌ترین خودروی سواری در این بازار بود.

فورد در دیترویت
فورد در دیترویت

طراحی مدل جدید تویوتا کمری نسبت به مدل‌های قبل هیجان انگیز تر و اسپورت تر شده است. معروف است که تویوتا کمری خودرویی نرم و کم خرج است اما بزرگترین ایراد این محصول کسل کننده بودن آن است بگونه‌ای که به این خودرو لقب خودرو پیردمردها را داده اند البته با رونمایی مدل جدید این محصول داستان کمی متفاوت شده است.

مدل جدید کمری عریض تر و کم ارتفاع تر شده است با این تغییر ابعاد این خودرو قیافه تهاجمی تری به خود گرفته است و از طرفی سواری با این خودرو هم هیجان انگیزتر شده است.

برای افزایش قدرت هندلینگ و فرمان پذیری خودرو، شرکت تویوتا کمی فنر مدل‌های جدید را سفت تر کرده تا خودرو بهتر روی جاده مانور بدهد.

نسل جدید سدان پرفروش تویوتا، از سیستمهای قوای محرکه و انتقال قدرت کاملا جدیدی بهره خواهد برد. نسخه استاندارد خودرو از پیشرانه ۲۵۰۰ سی سی چهار سیلندر تنفس طبیعی استفاده می کند.

تویوتا به جای استفاده از پیشرانه های کم حجم مجهز به توربوشارژر، از پیشرانهی تنفس طبیعی با کورس بیشتر، ضریب تراکم بالاتر، تزریق مستقیم سوخت، سیستم خنکسازی متغیر و سیستم انحصاری تغییر زمان باز و بسته شدن سوپاپهای تویوتا استفاده می کند . نسل جدید کمری علاوه بر پیشرانه ۲۵۰۰سی سی، به نمونهی شش سیلندر ۳۵۰۰ سی سی مجهز میشود. در نمونه هیبرید هم مصرف سوخت به طرز چشمگیری کاهش یافته و به عددی در حدود ۴ لیتر در صد کیلومتر رسیده است.

دیگر محصول آسیایی مهمی که در نمایشگاه معرفی شد کیا استینگر است. مراحی طراحی و مهندسی این محصول کره‌ای در آلمان رخ داده است و یکی از مهندسان ارشد سابق بی‌ام و مسئولیت طراحی این مدل جدید کیا را بر عهده داشته است.

این خودرو یک خودرو سواری اسپورت شهری است که احتمالا نزدیک ۴۰ هزار دلار قیمت خواهد داشت. طراحی بدنه این خودرو هم توسط سر طراح سابق آئودی پیتر شرایر انجام شده است. این خودرو دیفرانسیل عقب از استایل طراحی جدید کیا معروف به استایل ببر استفاده کرده است . کیا موتورز قصد دارد با این محصول به رقابت با کلاس سی مرسدس بنز و آئودی آ چهار برود.

مدل پایه مجهز به پیشرانه دو لیتری توربوشارژردار است که میتواند ۲۵۵ اسب بخار قدرت و ۳۵۳ نیوتون متر گشتاور تولید کند.

نسخه قوی تر با نام جی تی ، مجهز به یک پیشرانهی شش سیلندر خورجینی به حجم ۳۳۰۰ سی سی است که با استفاده از دو عدد توربوشارژر، توانایی تولید ۳۶۴ اسب بخار قدرت و ۵۱۰ نیوتون متر گشتاور را دارد.

در کنار محصولات کره‌ای و ژاپنی حضور شرکت‌های آسیایی در دیترویت آنقدر پر رنگ شده است که حالا یک شرکت چینی به راحتی به خود جرات می دهد محصول جدید خود را در قلب خودروسازی آمریکا معرفی کند.

شرکت گک چین محصول با نام ترومپچیGS۷ که یک شاسی بلند متوسط است را در نمایشگاه دیترویت معرفی کرد . این خودرو با پیشرانه دیزل دو لیتری و مجهز به توربوشارژ همراه با گیربکس شش سرعته اتوماتیک، معرفی شده است که تماما ساخت چین هستند. این خودرو ۱۹۸ اسب بخار قدرت دارد.

در کنار این شاسی بلند چینی شرکت فولکس واگن هم که همچنان در آمریکا با بحران تقلب سال گذشته خود در زمینه آلودگی خودرو‌های دیزلی‌اش روبرو است بزرگترین شاسی بلند خود را با نام اطلس معرفی کرد . این شاسی بلند بزرگ قیمت پایه‌ای در حدود ۳۰ هزار دلار دارد.

برای این خودرو یک پیشرانهی چهار سیلندر توربوشارژ دو لیتری با ۲۳۸ اسببخار بههمراه یک پیشرانهی شش سیلندر ۳۶۰۰ سی سی که مجموعاً توان ۲۸۰ اسببخار تولید میکنند، ارائه شده است. جعبه دندهی هشت سرعتهی خودکار نیز وظیفهی انتقال توان هر دو پیشرانه را بر عهده دارد.

شرکت آلمانی مرسدس بنز هم در نمایشگاه دیترویت اعلام کرد یک غول هزار اسب بخار را تولید خواهد کرد . در این خودرو که قرار است تنها ۳۰۰ دستگاه از آن تولید شود از تکنولوژی خودروهای فورمول یک استفاده شده است . این مدل اولین خودروی جادهای خواهد بود که در آن از موتور و سیستم انتقال قدرت خودروهای فرمول یک این شرکت استفاده خواهد شد . قیمت این مدل در حدود دو میلیون دلار تخمین زده شده است.

شرکت جیپ هم در نمایشگاه دیترویت اعلام کرد چند محصول افسانه‌ای خود را با هزینه یک میلیارد دلار احیا میکند.

مدل‌های وگنیر و گرند وگنیر سال‌ها در جهان محبوب بودند این محصولات در ایران با نام جیپ آهو شناخته می شوند. با سرمایه گذاری جیپ برای تولید این محصولات جدید حدود دوهزار شغل جدید در ایالات متحده ایجاد خواهد شد . این دو مدل در سال ۲۰۲۰ معرفی خواهند شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG