لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۵:۵۶

«فرستادن پول با چمدان به تهران، جمهوری اسلامی را بدعادت کرده است»


 نازنین زاغری،شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران
نازنین زاغری،شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران

شیرین عبادی، برنده حایزه صلح نوبل، با رادیو فردا در مورد تایید حکم زندان نازنین زاغری،شهروند ایرانی-بریتانیایی به گفتگو نشسته است.

شیرین عبادی: بسیار متاسفم که دادگاه تجدیدنظر همان اشتباه دادگاه بدوی را کرد. متاسفانه چند شعبه در دادگاه انقلاب هستند که ما به تمسخر به آنها می‌گفتیم شعبه تایید نظر. یعنی دادگاه‌هایی هستند که در تجدیدنظر کاملا مطیع وزارت اطلاعات هستند و حکم اولیه که بر مبنای درخواست وزارت اطلاعات صادر می‌شود را عینا تایید می‌کنند. اینها در حقیقت دادگاه تجدید نظر نیستند، دادگاه تایید نظر هستند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:29 0:00
لینک مستقیم

خانم عبادی‌، رسانه‌های ایران می‌گویند که نازنین زاغری رتکلیف از سوی نهاد بازداشت کننده به براندازی نرم متهم شده. حال آنکه ریچارد رتکلیف شوهر نازنین زاغری روز دوشنبه امروز گفته که هنوز به همسرش اعلام نشده که اتهامش چیست. شما عدم اعلام جرم به رغم محکوم شدن را چگونه تعبیر می‌کنید؟

این هم نمونه دیگری است از اینکه دادگاه‌های ما چگونه تحت تاثیر ماموران امنیتی هستند. نشانه دیگری است از عدم استقلال دادگاه‌های ایران و اصولا دستگیری خانم زاغری نوعی گروگانگیری است برای اینکه از دولت انگلیس درخواست اموالی را بکنند که دولت ایران خودش را مستحق‌ آن اموال می‌دانست.

دادگاه‌هایی هستند که در تجدیدنظر کاملا مطیع وزارت اطلاعات هستند.

رفتاری که آقای اوباما با دولت ایران کرد و در چمدان پول فرستاد برای آزادی چهار گروگان ایرانی آمریکایی که در زندان بودند از جمله خبرنگار واشنگتن پست،جمهوری اسلامی را بدعادت کرده و باعث شده افرادی که دارای دو تابعیت هستند در معرض خطر قرار گیرند. برای اینکه ایران از طریق دستگیری آنها به خواست‌های غیرمنطقی خودش برسد.

رفتاری که آقای اوباما با دولت ایران کرد و در چمدان پول فرستاد برای آزادی چهار گروگان ایرانی آمریکایی که در زندان بودند از جمله خبرنگار واشنگتن پست،جمهوری اسلامی را بدعادت کرده و باعث شده افرادی که دارای دو تابعیت هستند در معرض خطر قرار گیرند.

خانم عبادی،‌ کانون مدافعان حقوق بشر، نهادی که شما مدیریت و ریاست آن را بر عهده دارید بیست روز پیش خبر داد که مسئولان دستگاه قضایی ایران به نازنین زاغری اجازه ندادند که حتی در ایام نوروز با بستگانش تماس تلفنی داشته باشد. به رغم اینکه این خانم یک فرزند دختر دو ساله دارد.

در حقیقت فشارهایی که بر نازنین می‌آید به خاطر این است که دولت انگلیس را هرچه سریعتر وادار به دادن باجی کنند که دولت ایران درخواست داده و طبق اطلاعاتی که ما داریم مدت بیست روز حتی نتوانسته بود تلفنی با خانواده‌اش در تهران تماس بگیرد و حال بچه‌اش را بپرسد. به انواع اقسام بهانه‌ها مساله تلفن هفتگی که فقط به میزان سه دقیقه است کنسل می‌کنند. امکان ملاقات از پشت شیشه هم به او بسیار کم می‌دهند. اینطور نیست که تا به امروز امکان ملاقات نداشته باشد ولی این امکان را بسیار کم به او می‌دهند و به هر بهانه‌ای سعی‌ می‌کنند که این ملاقات‌ها و تلفن‌ها انجام نشود برای اینکه نازنین بیشتر تحت فشار قرار گیرد.

خانم عبادی، آنچنانکه از خبرها برمی‌آید سفیر بریتانیا در ایران هم موفق نشده با خانم زاغری رتکلیف ملاقاتی داشته باشد.

خانم زاغری چون تابعیت انگلیس را دارد حتما باید بتواند با سفیر انگلیس ملاقات کند و از خدمات قضایی که سفارتخانه در اختیار او قرار می‌دهد استفاده کند. اما از این حق از روز اول محروم شده. علتش هم در حقیقت به خاطر فشار بیشتر بر این زن است. او را گروگان گرفته‌اند.

اما علت ظاهری که حکومت ایران اعلام می‌کند این است که ما تابعیت دوم ایشان را قبول نداریم و ایشان با پاسپورت ایرانی به ایران آمده و بنابراین از نظر ما ایرانی است و سفیر انگلیس حق ندارد او را در زندان ملاقات کند. اما در عین حال مایلم این را اضافه کنم که در شرایط مساوی یعنی شهروندان ایرانی که تابعیت کشور دیگری را دارند و در آنجا به زندان رفتند مثل کسانی که در مالزی در زندان هستند، مثل کسانی که در ارمنستان یا گرجستان زندان هستند سفیر ایران می‌رود و با آنها ملاقات می‌کند و خدمات قضایی را هم به آنها می‌دهند.

از جمله خانمی که در هند متهم شده بود به قتل غیرعمد یک بچه، آقای ظریف و همچنین سفیر ایران رفتند و صحبت کردند و موجبات آزادی این خانم را فراهم کردند. اما عین همین کار را اجازه نمی‌دهند که اتباع ایران که تابعیت کشورهای دیگر را هم دارند و در ایران در زندان هستند از همان حقوق برخوردار شوند. و این چیزی نیست جز عدم استقلال دادگاه‌های ایران.

XS
SM
MD
LG