لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۲۲

آتش‌بس میان اسرائیل و حماس شکسته شد


آتش بس ۷۲ ساعته ای که اسرائيل و شبه نظاميان فلسطينی بر سر آغاز آن در روز جمعه توافق کرده بودند، پس از چند ساعت نقض شد. اسرائیل و حماس یکدیگر را به نقض این آتش‌بس متهم می‌کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، قرار بود آتش بس از ساعت هشت بامداد به وقت محلی آغاز شود و طولانی ترين وقفه در بحران بيست و پنج روز گذشته غزه باشد.

دو ساعت پس از آغاز آتش بس، مقامات فلسطینی می گویند تانک های اسرائیلی به الرفح شلیک کردند که موجب آن دستکم ۳۰ فلسطینی کشته شدند. ارتش اسرائیل از درگیری بین طرفین در این منطقه گزارش داده ولی جزئیاتی در مورد آن منتشر نکرده است.

دفتر نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نیز در بیانیه ای حماس را متهم به نقض آتش بس کرد.

جامعه جهانی ابراز اميدواری کرده بود که تمديد اين آتش بس، نقطه پايانی بر اين دور از خشونت های متقابل اسرائيل و فلسطينی ها باشد و امکان انجام مذاکرات بر سر رفع حصر غزه را فراهم کند.

آمريکا و سازمان ملل متحد در اوايل بامداد جمعه، موافقت نخست وزير اسرائيل و سران حماس را برای برقراری وقفه ۷۲ ساعته در نبردها و آتشباری های دو جانبه اعلام کرده بودند.

اندکی پيش از آن، والری آموس، معاون دبيرکل سازمان ملل، در گزارشی به نشست ويژه شورای امنيت، خواهان وقفه های هر روزه جهت فراهم کردن زمينه برای امدادرسانی به جنگ زدگان شده بود.

تلفات سنگين به غيرنظاميان، از جمله حمله به پناهندگان در مدارس زير مديريت سازمان ملل در بيت لاهيا و جباليا، با واکنش خشمگينانه جامعه جهانی روبرو شد. آمريکا نيز انتقاد از اسرائيل را در دو روز گذشنه علنی کرده است.

آخرين شمار اعلام شده تلفات در طرف فلسطينی به مرز ۱۵۰۰ نفر و زخمی ها به ۸۴۰۰ تن نزديک شده است.

با کشته شدن پنج نظامی ديگر ارتش اسرائيل بر اثر اصابت خمپاره به يک محل استقرار آنها در مرز غزه در پنجشنبه شب، تعداد تلفات نظاميان اين کشور به ۶۱ نفر رسيد؛ دو غيرنظامی اسرائيلی و يک کارگر تايلندی نيز تلفات پشت جبهه اسرائيل در ۲۵ روز گذشته بوده است.

صدها هزار نفر از جمعيت غزه از بيم عواقب بمباران های سنگين اسرائيل از خانه های خود رفته و آسيب چشمگيری به محله هايی مانند شجاعيه، بيت لاهيا، جباليا و خان يونس وارد شده و آنها را به مناطق سونامی زده شبيه کرده است.

XS
SM
MD
LG