لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۱۴

آیکان به دادگاه آمریکایی: دامنه وبسایت‌های ایرانی قابل مصادره نیست


آيکان (ICANN) که مسئول ثبت نام و مديريت دامنه‌های اينترنتی را برعهده دارد، چهارشنبه در پاسخ به دادگاهی در آمريکا گفته است که دامنه‌های اينترنتی ايران دارايی نيست و امکان مصادره آن برای پرداخت غرامت به قربانيان اقدامات تروريستی وجود ندارد.

دادگاهی در آمریکا تیر ماه گذشته به مصادره مجوزهای اینترنتی و نام دامنه وبسایت‌های متعلق به ایران، سوریه و کره شمالی حکم داد تا پول حاصل از آن به خانواده‌های آمریکایی و اسرائیلی تعلق گیرد که گفته می‌شود قربانیان اقدامات تروریستی این سه کشور هستند.

آیکان مدیریت وب جهانی را بر عهده دارد و از این رو ایران ناگزیر است برای راه‌اندازی هر سایت جدیدی یا ثبت دوباره وبسایت‌های خود با پسوند ir مبلغی به این شرکت بپردازد که اکنون حکم دادگاه آمریکا ایجاب می‌کند آیکان این مبالغ را در اختیار کسانی قرار دهد که قربانیان اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی نامیده می‌شوند.

به گزارش سایت «زدنت» آیکان که مقرش در آمریکا است، افزوده که حتی اگر دامنه‌ها دارایی محسوب می‌شدند، عمل کردن به درخواست شاکیان برای مصادره آنها، موجب از بین رفتن صدها هزار دامنه می‌شد که توسط افراد، سازمان تجاری و خیریه ثبت شده است.

پیشتر يکی از وکلای اين پرونده به نام نيتسانا دارشان گفته بود آنها درصدد نيستند تا پول مربوط به وبسايت‌های معمولی را ضبط کنند، بلکه هدف آنها حکومت ايران است.

پيش از اين در يکی از آخرين اقدامات دستگاه قضايی آمريکا به نفع خانواده‌هايی که قربانيان اقدامات تروريستی جمهوری اسلامی ناميده می‌شوند، حکم مصادره آسمانخراشی متعلق به بنياد علوی در نيويورک صادر شد.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG