لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۵۴

حمایت لابی هوادار اسرائیل از توافق هسته‌ای


اسکرین شات از سایت جی استریت

«آیپک»، بزرگترین گروه حامی اسرائیل در آمریکا و مخالف سرسخت توافق هسته‌ای با ایران، مقابل رقیبی جدی قرار گرفته که خود را هوادار و حامی اسرائیل در آمریکا می‌داند اما موافق توافق هسته‌ای است: «جی استریت».

«جی استریت» برآورد می شود حدود پنج میلیون دلار خرج تبلیغات به نفع توافق هسته ای کند. اگرچه تخمین زده می شود «آیپک» بین چهار تا هشت برابر این رقم، هزینه تبلیغ علیه این توافق کند، ولی مسئولان «جی استریت» خوش‌بین هستند.

رادیو فردا با آلن السنر، که سال‌ها خبرنگار رویترز بوده و هم اکنون معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی «جی استریت» است، به گفت‌وگو نشسته است.

«جی استریت» از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند و سعی می‌کند نمایندگان کنگره را متقاعد به پشتیبانی از این توافق کند. اخیرا سناتور شومر هم به شما گوش داد و هم به لابی‌گران آیپک و تصمیم گرفت با توافق هسته‌ای ایران مخالفت کند. شما تاثیر فعالیت خود بر کنگره را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

احساس ما این است که همراه با متحدانمان تاثیر مهمی بر رأی‌دهندگان مردد در کنگره داریم. ما استدلال می‌کنیم که اکثر دمکرات‌ها و یهودیان آمریکا از این توافق حمایت می‌کنند.

کار‌شناسان بسیار باتجربه و ارشد امنیتی را هم از اسرائیل به آمریکا می‌آوریم تا توضیح دهند چرا این توافق به امنیت اسرائیل هم کمک می‌کند.

سناتور جمهوری‌خواه مک‌کین هشدار داده‌است که این توافق «اطمینان کافی برای حمله به اسرائیل» را به ایران می‌دهد. آیا جی‌استریت هم همین نگرانی سناتور مک کین و دیگر جمهوری‌خواهان در مورد تهدید امنیتی اسرائیل را دارد؟

اگر ایران از طریق چتر هسته‌ای محافظت شود، ایران و هم‌پیمانش، حزب الله، احساس امنیت بیشتری می‌کنند تا دست به فعالیت‌های تهاجمی و تحریک کننده بزنند. اما این توافق ایران را از توسعه چنین توانایی بازمی‌دارد.

موضع‌گیری «جی استریت» هم مخالف دولت اسرائیل است و هم اپوزیسیون اصلی این کشور. ایا شما را باز هم می‌توان هوادار اسرائیل خواند؟ چه کسانی در اسرائیل با شما هم‌عقیده هستند؟

ما لیستی طولانی از کار‌شناسان ارشد امنیتی که شامل مدیران سابق موساد، شین‌بت و درجه‌داران ارشد نظامی است داریم که از این توافق حمایت می‌کنند. همچنین شاهد هستیم که رفته رفته سیاستمداران و دیپلمات‌های سابق بیشتری از این توافق حمایت می‌کنند. احساس می‌کنیم که این بحث به دلیل تبلیغات شدید در اسرائیل که توسط نتانیاهو هدایت شده، منحرف شده است.

بسیاری از پاسخ‌ها احساسی است. ما متوجه هراس اسرائیلی‌ها هستیم ولی همچنان معتقدیم که این توافق خوبی برای اسرائیل است و گزینه واقعی دیگری وجود ندارد.

آیا درون اسرائیل نیز برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی فعالیت می‌کنید؟ افکار عمومی در میان یودیان آمریکا و اسرائیل در هفته‌های اخیر در مورد این توافق چه تغییری کرده است؟

درون اسرائیل فعالیت نداریم. ما سازمانی آمریکایی هستیم. مشاهدات ما نشان می‌دهد که حمایت یهودیان آمریکایی از این توافق محکم است و در حال افزایش، و این به‌رغم ۴۰ میلیون دلار هزینه‌ای که مخالفان این توافق برای شکست آن خرج می‌کنند.

نظرسنجی ما نشان می‌دهد که آن‌ها در جلب نظر یهودیان آمریکایی موفق نبوده‌اند.

XS
SM
MD
LG