لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۳۱

سهم ایران در «میراث بشریت» ثبت شده در سازمان یونسکو

شهر تاریخی یزد یکشنبه ۱۸ تیر، به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران و بیست‌ و دومین اثر تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. در میان گنجینه آثار باستانی ایران، تاکنون ۲۲ اثر در زمره «میراث بشریت» قرار گرفته است. در این‌جا نگاهی داریم به سهم ایران در «میراث بشریت» ثبت شده در یونسکو.
بیشتر

گنبد سلطانیه - استان زنجان.. تاریخ ثبت: ۲۰۰۵ گنبد سلطانیه مقبره محمد خدابنده الجایتو، هشتمین سلطان سلسله ایلخانی‌ست که در ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) ساخته شد. ارتفاع آن حدود ۴۹ متر است.   
۱

گنبد سلطانیه - استان زنجان.. تاریخ ثبت: ۲۰۰۵
گنبد سلطانیه مقبره محمد خدابنده الجایتو، هشتمین سلطان سلسله ایلخانی‌ست که در ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) ساخته شد. ارتفاع آن حدود ۴۹ متر است. 
 

-  برج گنبد قابوس - استان گلستان.  بلندترین برج تمام آجری جهان است که در سال ۳۷۵ هجری خورشیدی در زمان سلطنت شمس المعالی قابوس بن وشمگیر بنا شد.  
۲

-  برج گنبد قابوس - استان گلستان. 
بلندترین برج تمام آجری جهان است که در سال ۳۷۵ هجری خورشیدی در زمان سلطنت شمس المعالی قابوس بن وشمگیر بنا شد.
 

 قره کلیسا از بناهای مذهبی متعلق به ارامنه است که در جنوب ماکو و ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران در کنار روستایی به همین نام واقع شده است.
۳

 قره کلیسا از بناهای مذهبی متعلق به ارامنه است که در جنوب ماکو و ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران در کنار روستایی به همین نام واقع شده است.

تخت سلیمان - استان آذربایجان غربی. تاریخ ثبت: ۲۰۰۳  محوطه تاریخی بزرگی در نزدیکی تکاب و روستای تخت سلیمان است که مهم‌ترین آثار به‌جا مانده آن آتشکده و تالارهای دوره ساسانی‌ست.
۴

تخت سلیمان - استان آذربایجان غربی. تاریخ ثبت: ۲۰۰۳ 
محوطه تاریخی بزرگی در نزدیکی تکاب و روستای تخت سلیمان است که مهم‌ترین آثار به‌جا مانده آن آتشکده و تالارهای دوره ساسانی‌ست.

نیایشگاه باستانی چغازنبیل- استان خوزستان. تاریخ ثبت: ۱۹۷۹  تاریخ ساخت: در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد، به دستور پادشاه ایلام، اونتاش ناپیریشا
۵

نیایشگاه باستانی چغازنبیل- استان خوزستان. تاریخ ثبت: ۱۹۷۹ 
تاریخ ساخت: در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد، به دستور پادشاه ایلام، اونتاش ناپیریشا

-  ارگ بم - استان کرمان. تاریخ ثبت: ۲۰۰۴  در کنار شهر بم در استان کرمان قرار دارد و در طول بیش از ۲۵۰۰ سال که از تاریخ آن می‌گذرد بارها مورد تاخت و تاز و محاصره واقع شد. این نکته به‌خصوص از آن جهت بود که در مسیر جاده ابریشم قرار داشت. آن را مربوط به دوران اشکانی و یا هخامنشی می‌دانند. این بنای باستانی در زلزله پنجم دی‌ماه ۱۳۸۲ تقریبا به‌طور کامل ویران شد و به همین دلیل یونسکو آن را در فهرست آثار در معرض خطر قرار داد.
۶

-  ارگ بم - استان کرمان. تاریخ ثبت: ۲۰۰۴ 
در کنار شهر بم در استان کرمان قرار دارد و در طول بیش از ۲۵۰۰ سال که از تاریخ آن می‌گذرد بارها مورد تاخت و تاز و محاصره واقع شد. این نکته به‌خصوص از آن جهت بود که در مسیر جاده ابریشم قرار داشت. آن را مربوط به دوران اشکانی و یا هخامنشی می‌دانند. این بنای باستانی در زلزله پنجم دی‌ماه ۱۳۸۲ تقریبا به‌طور کامل ویران شد و به همین دلیل یونسکو آن را در فهرست آثار در معرض خطر قرار داد.

باغ ایرانی - استان‌های فارس، مازندران، اصفهان، کرمان، یزد، خراسان. تاریخ ثبت: ۲۰۱۱
۷

باغ ایرانی - استان‌های فارس، مازندران، اصفهان، کرمان، یزد، خراسان. تاریخ ثبت: ۲۰۱۱

قنات ایرانی - استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، مرکزی، اصفهان. تاریخ ثبت: ۲۰۱۶  تعداد ۱۱ قنات ایرانی به دلیل فناوری ویژه‌شان مورد توجه یونسکو واقع شد. این ۱۱ قنات عبارتند از: قنات قصبه گناباد، قنات بلده فردوس، قنات‌های حسن‌آباد مهریز و زارچ یزد، قنات ابراهیم‌آباد اراک، قنات مزدآباد میمه و قنات وزوان در بخش میمه اصفهان، قنات دوطبقه اردستان، قنات جوپار، قنات اکبرآباد و قنات قاسم‌آباد بروات در کرمان.
۸

قنات ایرانی - استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، مرکزی، اصفهان. تاریخ ثبت: ۲۰۱۶ 
تعداد ۱۱ قنات ایرانی به دلیل فناوری ویژه‌شان مورد توجه یونسکو واقع شد. این ۱۱ قنات عبارتند از: قنات قصبه گناباد، قنات بلده فردوس، قنات‌های حسن‌آباد مهریز و زارچ یزد، قنات ابراهیم‌آباد اراک، قنات مزدآباد میمه و قنات وزوان در بخش میمه اصفهان، قنات دوطبقه اردستان، قنات جوپار، قنات اکبرآباد و قنات قاسم‌آباد بروات در کرمان.

بازار تبریز، تاریخ ثبت ۲۰۱۰​  
۹

بازار تبریز، تاریخ ثبت ۲۰۱۰​

 

 شوش - استان خوزستان. تاریخ ثبت: ۲۰۱۵   این شهر باستانی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های شناخته شده جهان است و قدمت آن را حدود ۶۰۰۰ سال تخمین می‌زنند.
۱۰

 شوش - استان خوزستان. تاریخ ثبت: ۲۰۱۵  
این شهر باستانی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های شناخته شده جهان است و قدمت آن را حدود ۶۰۰۰ سال تخمین می‌زنند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG