لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۳۸

ایران: تا اقتصاد آزاد راه درازی در پیش است


خاوند: بنیاد «هریتیج» امسال نمره بهتری داده به ایران نسبت به سال ۲۰۱۶.

بنیاد آمریکایی «هریتیج» به روال هر سال گزارشی منتشر کرده که در آن کشور‌های گوناگون جهان، از جمله ایران، از لحاظ آزادی اقتصادی طبقه بندی شده اند. پیش از پرداختن به مورد ایران،نگاهی بیندازیم با فریدون خاوند،استاد اقتصاد در پاریس، به بنیاد «هریتیج» و ملاک هایی که از سوی این سازمان مورد استفاده قرار میگیرند برای ارزیابی درجه آزادی اقتصادی در یک کشور...

فریدون خاوند: بنیاد «هریتیج» یک اندیشکده با نفوذ آمریکایی است که مقرش در واشینگتن قرار دارد و انتشارات و فعالیت‌هایش در راستای گسترش آزاد سازی است هم در عرصه اقتصادی و هم در عرصه سیاسی.

گزارش سالانه این بنیاد در زمینه طبقه بندی کشور‌ها از لحاظ ازادی اقتصادی مورد توجه محافل کارشناسی و دانشگاهی در شمار زیادی از کشور‌های جهان از جمله ایران است. نشریات تخصصی مهمی هستند در ایران که به ارزیابی «هریتیج» در مورد آزادی اقتصادی استناد میکنند.

در بررسی این نهاد برای برآورد درجه ازادی چهار ملاک اصلی مورد استفاده قرار میگیرند : حاکمیت قانون، اندازه دولت، کار آمدی قوانین و بازار‌های باز. هر کدام از این چهار ملاک اصلی دسته بندی شده اند پیرامون سه ملاک فرعی، که برای هریک از آنها حد اکثر نمره صد در نظر گرفته شده.

بر این اساس کشور‌ها تقسیم شده اند به پنج گروه آزاد، عمدتا آزاد، کم و بیش آزاد، عمدتا غیر آزاد و سر انجام بسته (سرکوفته). از میان ۱۸۰ کشور مورد بررسی، هنگ کنگ آزاد‌ترین هست و کره شمالی بسته ترین.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
لینک مستقیم

بنیاد «هریتیج» ایران را چطور می بیند؟ چه جایگاهی دارد ایران در جدول این بنیاد از لحاظ آزادی اقتصادی؟

بنیاد «هریتیج» امسال نمره بهتری داده به ایران نسبت به سال ۲۰۱۶. سال پیش ایران از لحاظ آزادی اقتصادی صد و هفتاد و یکم بود و به گروه اقتصاد‌های بسته (سرکوفته) تعلق داشت. امسال ایران شانزده پله بالا آمده و رسیده است به رده ۱۵۵ و در گروه اقتصاد‌های عمدتا غیر ازاد طبقه بندی شده.

این جا به جایی مدیون بهبود رتبه ایران است از جمله در عرصه هایی مثل حقوق مالکیت و ازادی کسب وکار. ولی در مجموع، ایران هنوز راه درازی در پیش دارد برای دستیابی به یک اقتصاد واقعا ازاد.

نسبت به همسایه‌هایش چطور؟ ایران چه موقعیتی دارد از لحاظ ازادی اقتصادی در سطح منطقه؟

در این زمینه وضعیت ایران تعریفی ندارد، چون در میان چهارده کشور مورد بررسی در خاورمیانه و افریقای شمالی، از لحاظ آزادی اقتصاد در رده ماقبل اخر است. آزاد‌ترین اقتصاد‌های منطقه، از دیگاه بنیاد «هریتیج»، به ترتیب متعلق است به امارات متحده عربی، قطر و اسراییل. در عوض الجزایر و ایران و مصر ته جدول هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG