لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۱۸

نیروهای عراقی در حال «پیشروی» به‌ سمت مرکز رمادی هستند


نیروهای امنیتی عراق در حومه رمادی

مقام‌های عراقی می‌گویند که عملیات بازپس‌گیری شهر رمادی از گروه حکومت اسلامی (داعش)، از شامگاه دوشنبه ۳۰ آذر آغاز شده و نیروهای واحد ویژه ضد‌تروریسم روز سه‌شنبه در حال پیشروی به‌ سوی ساختمان‌های دولتی در مرکز شهر هستند.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، ماموران پلیس و اعضای قبایل سنی نیز در کنار سربازان عراقی علیه داعش می‌جنگند.

استیون وارن، سخنگوی نظامی آمریکا در بغداد می‌گوید که نیروهای عراقی در حال پیشروی به سوی مرکز شهر هستند.

هواپیماهای ارتش عراق روز ۲۹ آذر با پخش اعلامیه‌هایی از ساکنان شهر رمادی خواسته‌ بودند که از طریق «مسیرهای امن» مشخص‌ شده، شهر را ترک کنند.

این شهر در ماه مه گذشته پس از پنج ماه نبرد به دست داعش سقوط کرد.

دو هفته پیش نیروهای امنیتی و نظامی عراق موفق شدند بخش بزرگی از رمادی را از کنترل افراد حکومت خودخوانده اسلامی خارج کنند.

رمادی، مرکز استان انبار، از مهم‌ترین شهرهای عراق و مرکز مالی و گمرکی در منطقه موسوم به «ولایت فرات» است که در بخش‌هایی از سوریه و عراق و تحت تصرف «حکومت اسلامی» قرار دارد.

مقامات آمریکایی می‌گویند که تعداد اعضای داعش در رمادی بین ۶۰۰ تا هزار نفر برآورد می‌شد ولی اکثر آن‌ها در دو هفته گذشته کشته شدند.

در حال حاضر تعداد اعضای حکومت اسلامی در رمادی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر تخمین زده می‌شود. به گزارش الجزیره، ۱۴ سرباز عراقی و ۱۷ نفر از جنکجویان قبایل سنی بر اثر یک حمله انتحاری در شمال غربی مرکز شهر رمادی جان باختند.

آمریکا از دولت عراق خواسته بود که برای بازپس گیری رمادی با شبه نظامیان قبایل سنی که توسط آمریکا آموزش دیدند، همکاری کند.

در حمله به رمادی سنی‌نشین، شبه نظامیان شیعه شرکت ندارند.

گروه حکومت اسلامی علاوه بر رمادی، شهرهای موصل و فلوجه را نیز در اشغال خود دارد.

XS
SM
MD
LG