لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۸

پس از نصب پرچم سياه رنگ گروه «خلافت اسلامی» (داعش سابق) روی پلی در شهر تاشکند پايتخت ازبکستان، پليس اين کشور تحقيقات در اين زمنيه را با بازجويی از ده ها نفر شروع کرده است.

به گزارش راديو اروپای آزاد/ راديو آزادی و به نقل از منابع متعدد در ازبکستان پرچم گروه موسوم به گروه «خلافت اسلامی» روز ۲۸اوت و در آستانه روز استقلال ازبکستان روی پلی در محله يونس آباد شهر تاشکند پايتخت کشور آويزان شده بود.

پرچم چندين ساعت در اين محل باقی ماند. صبح روز بعد پليس پس از دريافت گزارش بلافاصله آنرا برداشت و تحقيقات در اين زمينه را شروع کرد.

بنا به گزارش ها پليس از چندين رفتگر خيابان های اطراف، مغازه داران نزديک بازار، راننده های تاکسی و دختران دانش آموز يک مدرسه اسلامی در آن حوالی را سوال کرده است. پس از يک رشته بمب گذاری در شهر تاشکند در ۱۶ فوريه سال ۱۹۹۹ حکومت ازبکستان با کوچکترين فعاليت های اسلامگرايانه و کسانی که عضو و يا حامی گروه های اسلامگرای افراطی هستند با شدت عمل برخورد می کند.

در کلمه الله روی اين پرچم داعش يک اشتباه نوشتاری وجود داشت و حاکی از آن است که شخصی که پرچم را درست کرده احتمالا با زبان عربی آشنايی نداشته است. زبان عربی از هشتاد سال پيش رسما در ازبکستان استفاده نمی شود.

در ميان نيروهای شبه نظامی گروه «خلافت اسلامی» جنگجوهای ازبک هم وجود دارند.

يک شهروند ازبک که خود را بیک‌آبادی (منتسب به محله بیک‌آباد در تاشکند) ناميد اخيرا با ارسال بيانيه ای به راديو اروپای آزاد/ راديو آزادی ادعا کرد داعش برای ازبکستان «امير» انتخاب کرده است. اين فرد نام امير را آشکار نکرد.

با خروج نيروهای خارجی از افغانستان که بر اساس برنامه های زمانبندی شده تا پايان سال جاری مسيحی کامل می شود نگرانی مقامات ازبکستان در مورد افراط گرايی اسلامی بيشتر شده است. يک گروه شبه نظامی ازبک به نام «جنبش اسلامی ازبکستان» (آی ام يو) در افغانستان فعاليت می کند و مقامات ازبکستان نگران هستند که اين گروه در صدد بر هم زدن ثبات در کشور باشد.

«جنبش اسلامی ازبکستان» در سالهای ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ اقداماتی در ازبکستان انجام داد و در سال ۲۰۰۱ همزمان با حمله آمريکا برای سرنگون کردن رژيم طالبان آنها در افغانستان و در کنار طالبان می جنگيدند. پس از آن نيروهای باقی مانده «جنبش اسلامی ازبکستان» به پاکستان گريختند و در سال‌های اخير در آنجا عضوگيری کردند.

اما در دوره اخير افراد بيشتری از کشورهای آسيای مرکزی برای جنگيدن در صفوف شبه نظاميان داعش به سوريه رفته اند.

در پايان ماه اوت گزارش هايی منتشر شد که ابوبکر البغدادی رهبر گروه «خلافت اسلامی» يک شهروند تاجيک را به «اميری» رقه بزرگترين استان سوريه که تحت کنترل اين گروه است انتصاب کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG