لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۲۱

یوروپل نسبت به احتمال «حملات شیمیایی» داعش در اروپا هشدار داد


حضور ارتش در خیابان های بروکسل که درپی حملات تروریستی در فرانسه، از پایان سال گذشته آغاز و تاکنون ادمه دارد

آژانس پلیس اتحادیه اروپا، یوروپل٬ نسبت به احتمال انجام دور تازه‌ای از حملات گروه حکومت اسلامی، داعش، در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا و استفاده تروریست‌ها از شیوه‌های تازه در عملیات خود هشدار داد.

در گزارشی که روز جمعه ۱۲ آذر، از سوی یوروپل منتشر شده، به احتمال استفاده از تاکتیک‌های نو در انجام حملات تروریستی از سوی هواداران داعش در اروپا در «آینده‌ای نزدیک» اشاره شده است.

احتمال وقوع حملات تروریستی مشابه آنچه در عراق و سوریه رخ داده همچون انفجار خودروهای بمب‌گذاری‌شده٬ گروگان‌گیری و اخاذی از جمله روش‌هایی است که یوروپل احتمال داده هوداران اروپایی داعش به استفاده از آنها روی بیاورند.

این هشدارها به دنبال آنچه یوروپل٬ «تضعیف» گروه حکومت اسلامی در میدان‌ نبرد در خاورمیانه نامیده و بازگشت قریب‌الوقوع اتباع اروپا که به داعش پیوسته بودند٬ مطرح می‌شود.

احتمال وقوع حملات تروریستی مشابه آنچه در عراق و سوریه رخ داده همچون انفجار خودروهای بمب‌گذاری‌شده٬ گروگان‌گیری و اخاذی از جمله روش‌هایی است که یوروپل احتمال داده هوداران اروپایی داعش به استفاده از آنها روی بیاورند.

براساس گزارش‌های سازمان‌های اطلاعاتی اروپا٬ اروپایی‌هایی که به داعش پیوسته‌اند٬ از نظر ایدئولوژیک و نظامی٬ به صورت بالقوه توان انجام عملیات خرابکارانه در اروپا را دارند.

آژانس پلیس اتحادیه اروپا معتقد است بدلیل بالا بودن خطر حملات تروریستی در این قاره٬ برای ممانعت از این اتفاق٬ کشورهای عضو باید رویکردی هماهنگ در قبال این افراد اتخاذ کنند.

این گزارش می‌افزاید از آنجا که ده‌ها نفر از هواداران داعش در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا قابلیت انجام حملات تروریستی را دارند٬ افزایش تلاش‌های آنها برای انجام عملیات فردی یا گروهی در داخل اروپا دور از انتظار نخواهد بود.یوروپل اعلام کرده که جهادگران داعش ممکن است از شیوه‌هایی چون خودروهای بمب‌گذاری‌شده و سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک برای افزایش شمار قربانیان استفاده کنند.

این آزانس همچنین نسبت به توانایی این افراد در استفاده از مواد انفجاری و سلاح سرد و حتی خودکار هشدار داده است.

هدف قرار گرفتن و جذب پناهجویان سوری ساکن اروپا از سوی گروه حکومت اسلامی٬ از جمله خطرهایی است که یوروپل به آن اشاره کرده است.

یوروپل از بریتانیا که در طول سه سال گذشته٬ دست‌کم ۱۲ تلاش برای انجام عملیات تروریستی در آن خنثی شده٬ همراه با فرانسه٬ بلژیک و آلمان و دیگر کشورهایی که در کنار آمریکا در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش حضور دارند، به عنوان کشورهایی که بیشتر در معرض انجام این حملات احتمالی قرار دارند٬ نام برده است.

براساس این گزارش٬ بیشتر مهاجمان عملیات تروریستی در اروپا را تا کنون مردان جوانی که دارای سابقه اقدامات مجرمانه بوده و احساس تبعیض و تحقیر می‌کرده‌اند٬ تشکیل داده‌اند.

تحلیلگران این گزارش معتقدند گرویدن به اسلام یا پایبندی به آموزه‌های اسلامی به تنهایی عامل افراطی شدن این افراد نبوده٬ بلکه پیوستن به داعش٬ فرصتی برای غلبه بر مسائل و مشکلات شخصی آنها ایجاد کرده است.

XS
SM
MD
LG