لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۰۵

بازگشت قدیمی ترین ایرلاین جهان به ایران


شرکت کی ال‌ام قدیمی‌ترین ایرلاین فعال جهان

پس از توافق هسته‌ای بیشتر خطوط هوایی که به ایران پرواز خود را قطع کرده بودند دوباره در حال بازگشت به ایران هستند در آخرین مورد شرکت کی ال‌ام قدیمی‌ترین ایرلاین فعال جهان هم به ایران باز گشته است.

رنه دوگروت، مدیر عملیاتی شرکت کی ال‌ام در کنفرانس خبری در تهران گفته است: «ما خوشحالیم که به تهران برگشتیم. این بازگشت دوباره کار سادهای نبود و فرآیند طولانی را سپری کردیم ؛ سعی داریم بهترین شرکت هواپیمایی اروپا در جلب رضایت مشتریان باشیم. از این رو طی چند ماه گذشته تغییراتی در دستور کار قرار داده ایم که در همین مدت با نتایج مثبتی همراه بوده است. امسال ۱۴ مقصد جدید به مسیرهای پروازی کی ال‌ام اضافه شده که جدیدترین آنها تهران است.

دو هفته قبل کی ال‌ام نود و هفتمین سال تاسیس خود را جشن گرفت. بخشی از این کارنامه پربار را همکاری با تهران تشکیل داده است. ما از سال ۱۹۴۸ میلادی تا ۳ سال قبل یعنی به مدت ۶۵ سال به تهران پرواز داشتیم.»

طبق اعلام ولمر بلام نایب رییس شرکت کی ال‌ام در هفته ۴ پرواز مستقیم بین تهران و آمستردام برقرار میشود.

یک هواپیمای بوئینگ مدل ۲۰۰-۷۷۷ با ظرفیت ۳۱۶ مسافر در این مسیر پرواز میکند. صندلی های این هواپیما در ۳ کلاس بیزینس، اکونومیک کامفورت و اکونومیک پلاس امکان سفر را برای انواع مسافران فراهم میکند.

بلام در پاسخ به این سئوال که آیا علیرغم ورود دوباره شرکت های هواپیمایی به تهران حضور کی ال‌ام در ایران صرفه اقتصادی دارد یا خیر گفته است: « هرچند ایرلاین‌های زیادی به بازار ایران ورود پیدا کرده اند اما واقعیت این است که بازار ایران هم پس از رفع تحریم ها به شدت در حال توسعه است. به همین خاطر نگرانی چندانی از حضور سایر رقبا نداریم.»

ژیل روشه مدیرعامل منطقه کشورهای خلیج فارس کی ال‌ام نیز به همکاری کی ال‌ام و ایرفرانس اشاره کرد و گفته است: «ظرفیت مسافرت بیش از دو هزار نفر در طول هفته توسط چهار پرواز کی ال‌ام و سه پرواز ایرفرانس از تهران به اروپا وجود دارد.»

پس از موفقیت مذاکرات هسته‌ای اولین نشانه‌های این توافق افزایش حضور دوباره خطوط هوایی خارجی درایران است.

پس از مذاکرات ورود شرکت هایی چون ایرفرانس، بیریتیش ایرویز،هواپیمایی اتریش، ایرآسیا و هواپیمایی تایلند به آسمان ایران از سر گرفته شد تا جایی که فرودگاه امام رسما اعلام کند در حال حاضر پذیرای ۵۷ ایرلاین مختلف داخلی و خارجی است.

آخرین شرکتی که به جمع شرکای اروپایی خود در تهران اضافه شده شرکت هواپیمایی کی ال‌ام هلند است. شرکتی که قدیمیترین ایرلاین فعال جهان به حساب می آید و بعد از حدود سه سال وقفه آماده شده تا بار دیگر شانس خود را در تهران امتحان کند.

آخرین شرکتی که به جمع شرکای اروپایی خود در تهران اضافه شده شرکت هواپیمایی کی ال‌ام هلند است. شرکتی که قدیمیترین ایرلاین فعال جهان به حساب میآید و بعد از حدود سه سال وقفه آماده شده تا بار دیگر شانس خود را در تهران امتحان کند.

این شرکت هواپیمایی در سال ۱۹۱۹ تاسیس شد و نخستین پرواز خود را در سال ۱۹۲۰ از لندن به آمستردام انجام داد.

این شرکت هلندی که اعلام کرده ۳۷ پرواز هفتگی به ۹ مقصد در خاورمیانه دارد در قالب گروهی مشترک با ایرفرانس اداره میشود و جز بزرگترین ایرلاینهای اروپای غربی است.

آخرین آمارها از وضعیت ناوگان کی ال‌ام نشان می دهد این شرکت ۱۱۹ فروند هواپیمای مسافری فعال دارد و ۲۲ فروند هواپیمای جدید نیز سفارش داده است.

شرکت کی ال‌ام به همراه ایر فرانس و لوفت هانزا یکی از پر تردد‌ترین خطوط هوایی هستند که مسافران را به صورت ترانزیت بین ایران و آمریکا جابجا می کنند پیش از اعمال تحریم‌ها یکی از بیشترین تعداد مسافر بین ایران و آمریکا را شرکت کی ال‌ام جابجا می کرد. پس از اعمال تحریم‌ها و با کاهش و قطع پرواز شرکت‌های اروپایی به ایران در کنار کاهش قدرت ناوگان هوایی ایران ایر ، پرواز شرکت‌های ترک و عرب به ایران افزایش چشمگیری یافت . در میان این شرکت‌ها هم به ترتیب خطوط ترکیش ایر ، قطرایر و امارات بیشترین پرواز‌ها را به ایران انجام می دادند.

بیشتر مسافرانی هم که قصد سفر به اروپا و آمریکا را داشتند از پرواز‌های این شرکت‌ها به صورت ترانزیتی استفاده می کردند.

پس از خرید هشت فروند هواپیمای ایرباس ۳۴۰ توسط شرکت ماهان کمی از این بار مسافری به سمت شرکت ماهان رفت ولی با این همه باز هم برتری با شرکت‌های ترک و عرب بود .

آنگونه که وزارت راه ایران اعلام کرده سالانه بیش از سه میلیارد دلار از حمل مسافر ایرانی به خارج از ایران سهم شرکت‌های خارجی می شود .

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در این باره گفته است : «برآورد سازمان هواپیمایی این است که از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۳ بیش از ۱۲ میلیارد دلار توسط ایرانیان از شرکتهای هواپیمایی خارجی بلیت خریداری شده است. برآورد این رقم توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) نیز این است که ایرانیان سالانه چهار میلیارد دلار برای پرواز از نقاط مختلف دنیا به ایران و برعکس از ایرلاین های خارجی بلیت خریداری میکنند در حالی که سهم هواپیماهای جنوب خلیج فارس از پروازهای این منطقه ۸۸ میلیون مسافر در سال است، سهم شرکت هما فقط ۴.۶ میلیون مسافر معادل یکبیستم جابهجایی مسافر نسبت به ایرلاینهای جنوب خلیج فارس است.

ما باید این معادله را بر هم بزنیم و باید برگردیم به اینکه سهم ما از زنجیره ارزش افزوده جهان افزایش یابد. خرید هواپیما برای خطوط هوایی ایران هم در همین جهت است تا بتوانیم سهمی از زنجیره ارزش تجارت جهانی در صنعت هوانوردی داشته باشیم. متاسفانه، عدهای با سردادن یکسری شعار و بیتدبیری این سهم را به خط هوایی ترکیه و ایرلاینهای اماراتی دادند و ایرلاینهای ایرانی با این مشکلات مواجه شدند. با ورود هواپیماهای نو به ناوگان هوایی ایران دیگر نیاز نیست ایرانیان برای پرواز به نقاط جهان به ایرلاینهای خارجی متوسل شوند. افزون بر این، میزان اشتغالی که مستقیم در صنعت هوانوردی و صنایع وابسته به آن و صنعت گردشگری شکل خواهد گرفت برای جوانان ایران بسیار مورد توجه است.»

XS
SM
MD
LG